Farklı hasat sonrası uygulamaların ʻMarathon F1ʼ Brokoli (Brassica oleracea var. italica) çeşidinin muhafaza süresi ve ürün kalitesi üzerine etkileri
Effects of different postharvest treatments on storage duration and quality of 'Marathon F1'' Broccoli (Brassica oleracea var. italica) variety
  1. Tez No: 605147
  2. Yazar: ONUR DÜZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MECİD HAKAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, MAP (Modifiye atmosfer paketleme), 1-MCP (1-Metilsiklopropen) ve MAP+1-MCP gibi hasat sonrası uygulamaların 'Maraton F1' çeşidi brokolilerin muhafaza süresi ve ürün kalitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla 20 µ LDPE (Düşük yoğunluklu polietilen) örtü içerisindeki brokoliler, 0±1oC sıcaklık ve %90±5 oransal nem koşullarında 70 gün süreyle muhafaza edilmiştir. Ayrıca raf ömrü durum tespiti amacıyla örnekler muhafaza süresine ek olarak 20±2oC sıcaklık ve %60±5 oransal neme sahip oda koşullarında 4 gün süre ile bekletilmiştir. Muhafaza süresince ve raf ömrü sonunda alınan örneklerde ağırlık kaybı, taç rengi, SÇKM, pH, TA, askorbik asit, klorofil miktarı, pazarlanabilirlik durumu analizleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda, MAP uygulamaları Kontrol uygulamalarına göre daha başarılı bulunurken, MAP+1-MCP koşullarındaki örneklerden Ağırlık Kaybı, Pazarlanabilirlik Durumu parametlerinde başarılı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of MAP (Modified atmosphere packaging),1-MCP (1-Methylcyclopropene) and MAP+1-MCP on the storage time and product quality of Marathon F1 broccoli were investigated. For this purpose, broccoli in 20 µ LDPE (Low Density Polyethylene) cover were kept for 70 days at 0 ± 1oC temperature and 90 ± 5% relative humidity. In addition, samples were kept for 4 days in room conditions with 20 ± 2 °C temperature and 60 ± 5% relative humidity in addition to the storage period for shelf life determination. Weight loss, crown color, TSS, pH, TA, ascorbic acid, chlorophyll content, marketability were analyzed in samples taken during storage and at the end of shelf life. As a result of this study, MAP applications were found to be more successful than Control applications, while the results of MAP+1-MCP conditions were successful in Weight Loss, Marketability Status parameters.