Statistical return periods of extreme weather events
Aşırı hava olaylarının istatistiksel geri dönüş periyotları
  1. Tez No: 605149
  2. Yazar: AYTAÇ PAÇAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET LEVENT KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Çevre Mühendisliği, İstatistik, Engineering Sciences, Environmental Engineering, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
MENA (Middle East & North Africa) bölgesi Dünya'daki en kalabalık şehirlere sahip yerleşim alanlarındandır. Dünya Bankası verilerine göre 2018 yılında MENA bölgesinde nüfusu 300.000'den yüksek olan 643 şehir bulunmaktadır. Bu çalışmada, MENA bölgesindeki aşırı hava olaylarının geri dönüş periyodları, olasılık dağılım fonksiyonları kullanılarak hesaplandı. Bu amaçla, MPI-ESM-MR (Max Plank Institute Earth System Model Mixed Resolution) ve HadGEM2-ES (Hadley Global Environment Model 2 - Earth System) küresel iklim modeli, Bölgesel İklim Modeli v4.4 (RegCM4.4) kullanılarak RCP 4.5 ve RCP 8.5 (Representative Concentration Pathways) senaryoları için 50km çözünürlüğe dinamik olarak düşürüldü. Karelajlamanın her bir noktası deniz seviyesine indirgendi. Şehir merkezlerindeki sıcaklıklar, bu noktalara en yakın 4 karelaj noktasından ters mesafenin karesi ağırlıklı enterpolasyon yöntemi kullanarak hesaplandı. Günlük maksimum sıcaklıkların histogramları çizdirildi ve uygun Gauss Karışım Modeliyle elde edilen ortalama ve standart sapmalar kullanılarak, aşırı hava olaylarının gelecekteki geri dönüş periyotları, referans yıllar olan 1971-2000 ile karşılaştırıldı. Aşırı hava olaylarının 2070 ve 2099 yılları arasında tüm şehirlerde artacağı bulundu. Sıcaklık dağılım grafiğindeki tepelerin birbirinden uzaklaştığı gözlemlendi. Bu açılma hem şehirlerde daha sert hava olaylarının, hem de daha kısa geçiş mevsimlerine neden olarak şehirlerin ikliminin 2 mevsime dönüşmesine neden olacağı bulundu.
Özet (Çeviri)
The Middle East & North Africa (MENA) region is one of the most populated areas on Earth in terms of city population. There are 643 cities in MENA region with population of urban agglomerations with 300,000 or more in 2018 according to United Nations. In this thesis, return periods of extreme temperature events are calculated using the probability density functions. For this purpose, Global Climate Model (GCM) outputs of Max Plank Institute Earth System Model Mixed Resolution (MPI-ESM-MR) and Hadley Global Environment Model 2 - Earth System (HadGEM2-ES) are dynamically downscaled to 50 km for the MENA region by using the Regional Climate Model v4.4 (RegCM4.4) for 2 different Representative Concentration Pathways scenarios, namely RCP 4.5 and RCP 8.5. Elevation correction is applied to each point for sea level. Temperatures at city centers are calculated from the nearest 4 grid points using inverse distance squared interpolation method. Daily maximum temperatures histograms are plotted for each city and future predictions of return periods are compared with the reference period of 1971-2000 using the means and standard deviations obtained from Gaussian Mixture Model. The results show that the frequency of extreme events increases for all cities between 2070 and 2099. Peaks in temperature distribution are diverging from each other which will cause more severe extreme events. This divergence would cause cities to have shorter transition seasons and their climate would transform into only 2 seasons.