Madenli ve Eğirler Köyleri (Gelendost-Isparta) çevresinde yeralan ultrabazik kayaçlardaki olivin oluşumlarının jeolojik, mineralojik ve jeokimyasal özellikleri ve ekonomik durumu
Geological, mineralogical and geochemical characteristics and economic potential of olivine occurrences in the ultrabasic rocks in the surrounding Madenli and Eğirler Villages, Gelendost - Isparta
- Tez No: 605183
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OYA CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, Madenli-Eğirler (Gelendost-Isparta) köyleri çevresindeki olivin oluşumlarının mineralojik ve jeokimyasal özellikleri ve kullanılabilirliğinin araştırılmasıdır. Çalışma alanındaki olivin oluşumları, Beyşehir-Hoyran Naplarına bağlı Üst Eosen yerleşim yaşlı Şarkikaraağaç ofiyolitlerindeki peridotitler içerisinde bulunur. Petrografik özelliklerine göre bu kayaçlar genellikle harzburjitten meydana gelmişler ve yer yer serpantinleşmişlerdir. Harzburjit numuneleri olivin, enstatit ve yer yer kromit içerirler. Ayrışmış harzburjitlerde serpantin, manyezit gözlenmiştir. Çalışma sahasının harzburjit numunelerinin ana oksit içerikleri; MgO % 41.32-45.74, SiO2 % 41.98-44.59, Fe2O3 % 8.75-9.82, CaO % 0.15-1.27, Al2O3 % 0.10-1.11, ateş kaybı değerleri % 0.10-4.50 arasındadır. Çalışma sahasındaki olivinlerin anaoksit içerikleri ve ateş kaybı değerleri, Kuzey Carolina ile Georgia ve Handol (İsveç) yatağının anaoksit içeriklerine ve ateş kaybı değerlerine benzerlik göstermektedir. Madenli sahası olivin oluşumlarının major oksit içerikleri ve ateş kaybı değerleri olivinin endüstride kullanım için gerekli olan standart değerleri ile kısmen uyumlu olduğundan, endüstride kullanım için uygun olduğu sonucuna varılmıştır. Bu sahadaki olivin oluşumları kırma, eleme, sınıflandırma ve paketleme işlemlerinden sonra olivin kumu olarak kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the mineralogical and geochemical properties and usability of olivine formations around Madenli-Eğirler (Gelendost-Isparta) villages. The olivine formations in the study area are found in the peridotites of the Upper Eocene settlement Şarkikaraağaç ophiolites belong to Beyşehir-Hoyran Nappes. Their petrographical properties indicate that these rocks are generally composed of harzburgite and partly serpentinized. Harzburgite samples contain olivine, enstatite and occasionally chromite. Main oxide contents of harzburgite samples in the study area are between MgO 41.32-45.74%, SiO2 41.98-44.59%, Fe2O3 8.75-9.82%, CaO 0.15-1.27%, Al2O3 0.10- 1.11%, loss in ignition values 0.10-4.50%. The major oxide contents and loss on ignition values of the olivine in the study area are similar to those of North Carolina to Georgia and Handol (Sweden) deposits. It is concluded that the major oxide contents and loss on ignition values for Madenli olivine formations are partly compatible with standard values required for usability in the industry of olivine. The olivine formations in the study area are used as olivine sand after crushing, sieving, grading and packing.