Etnosentrizm, yabancı düşmanlığı ve yabancı ürün düşmanlığının satın alma niyeti ile ilişkisi: Kırklareli örneği
Ethnocentrism, foreign hostility and foreign product hostility related to the purchasing order: Kirklareli̇ example
  1. Tez No: 605212
  2. Yazar: SONGÜL ERTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ASLAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kırklareli ili kent merkezinde yaşayan 18 yaş ve üstü tüketicilerin etnosentrizm, yabancı düşmanlığı ve yabancı ürün düşmanlığının satın alma niyeti ile olan ilişkisinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini, kolayda örneklem seçim tekniği ile Kırklareli kent merkezinde yaşayan 454 bireyden oluşmaktadır. Araştırmanın veri toplama aracı, 'Kişisel Bilgi Formu', 'Etnosentrizm', 'Yabancı Ürün Düşmanlığı', 'Yabancı Düşmanlığı' ve 'Satın Alma Niyeti' olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi SPSS 23 programı ile araştırmaya katılanların demografik bilgilerine ilişkin bulgular elde edilirken tanımsal istatistikler ve araştırmanın örnekleminin etnosentrizm, yabancı düşmanlığı ve yabancı ürün düşmanlığının satın alma niyetleri arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılması için korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between ethnocentrism, xenophobia and xenophobia of consumers aged 18 and over living in the city center of Kırklareli with the intention of purchasing. The sample of the study consisted of 454 individuals living in the city center of Kırklareli with easy sampling technique. The data collection tool of the research consists of five sections: 'Personal Information Form', 'Ethnocentrism', 'Foreign Product Hostility', 'Xenophobia' and N Intent to Purchase. Analysis of the data obtained in the study, while findings on demographic information of the participants in the SPSS 23 program, while the definitional statistics and sampling of the study were ethnocentrism, xenophobia and xenophobia correlation and regression analysis were used to reveal the relationship between the intentions of buying hostilities.