Bursa ili Kestel ilçesinde süs bitkileri üretiminin incelenmesi
Investigation of ornamental plant production in Kestel district of Bursa province
  1. Tez No: 605243
  2. Yazar: ALİ CEBECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kestel ilçesinde 1950'li yıllara uzanan süs bitkisi üretimi sayesinde üreticiler bu sektörde tecrübe sahibidirler. Süs bitkileri işletmelerinin %96,67'si S.S. Kestel Süs Bitkileri ve Meyve Fidancılığı Üretim ve Pazarlama Kooperatifi'ne üyedir. Aynı zamanda Tarım ve Orman Bakanlığı Bitki Pasaportu Sistemine de kayıtlıdırlar. Kestel ilçesinde üretim parselleri çok parçalı olup işletmelerinin yarısından fazlası (%56,66) 11 dekar ile 50 dekar arasında değişen alanlarda üretim yapmaktadır. İşletmelerin üretim yaptıkları arazilerin büyük çoğunluğu (%90) kiralık arazilerdir. İşletmelerin tamamı süs bitkileri gruplarından dış mekân süs bitkileri üretimi yapmaktadır. İlçede 2018 yılında 6 milyon süs bitkisi fidanı üretilmiştir. Süs eriği(Prunus cerasifera pissardi nigra) en fazla (%43,33) üretimi yapılan bitki türüdür. Bunu çınar ve akasya takip etmektedir. Süs bitkilerinin çoğaltımı aşı yolu ile yapılmaktadır. Üretiminde kullanılan çöğürler genel olarak (%60) orman fidanlıklarından temin edilmektedir. Açık araziye çöğürlerin dikiminde büyük çoğunluk(%66,67) 40 cm x 90 cm mesafeyi kullanmaktadır. İşletmelerin %86,66'sı ürettikleri bitkilere göz aşı uygulamaktadır. Üretilen süs bitkilerinde repikaj uygulamasının oranı(%83,33) olup, repikaj uygulamalarında 150 cm x 120 cm dikim mesafelerini kullanan üreticilerin oranı %90'dır. Kestel ilçesi süs bitkileri işletmelerin de teknik eleman çalıştırma oranı %3,33'tür.Üreticilerin %83,33'üne göre sektördeki en önemi sorun kalifiye eleman eksikliğidir. Bu araştırma kapsamında elde edilen verilere göre; küçük ve parçalı arazilerde bütünleştirme, özel sektör işletmelerinin ve kamunun peyzaj uygulamalarında yerli fidan tercih etmeleri ve süs bitkisi satışında KDV oranının düşürülmesi Kestel ilçesi süs bitkisi sektörünün gelişmesini hızlandıracaktır.
Özet (Çeviri)
Producers of ornamental plants dating back to the 1950s in Kestel have experienced in this sector. 96.67% of ornamental plants hold S.S. Kestel is a member of Ornamental Plants and Fruit Nursery Production and Marketing Cooperative. They are also registered in the Plant Passport System of the Ministry of Agriculture and Forestry. Production parcels in Kestel district are multi-part and more than half of their enterprises (56.66%) produce in areas ranging from 11 decares to 50 decares. The majority (90%) of the land where the enterprises produce is leased land.All of the enterprises produce outdoor ornamental plants from ornamental plants groups. In 2018, 6 million ornamental plant saplings were produced in the district. Ornamental plum (Prunus cerasifera pissardi nigra) is the most produced plantspeciesby 43.33%. This is followed by plane tree and acacia. Reproduction of ornamental plants is done by grafting by budding. The seedling used in production are generally obtained from forest nurseries (60%). A large majority (66.67%) uses a distance of 40 cm x 90 cm in the planting of open area.86,66% of the enterprises apply grafting by budding to the plants they produce. The rate of repicage application in ornamental plants produced is 83.33% and the rate of producers using 150 cm x 120 cm planting distances in repicage applications is 90%. In Kestel district ornamental plants, the rate of employing technical personnel is 3.33%. According to 83.33% of the producers, the most important problem in the sector is the lack of qualified personnel. According to the data obtained within the scope of this research; integration of small and fragmented lands, private sector enterprises and the public preferring domestic seedlings in landscape applications and decreasing VAT rate in ornamental plant sales will accelerate the development of ornamental plant sector in Kestel district.