Kronik obstrüktif akciğer hastalığında hipokseminin böbrek fonksiyonlarına (Mikroalbüminuri'ye) etkisi
An Effect of hypoxemia on renal function (Microalbuminuria) in chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 60525
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığında hipoksemi hastalığın kaçınılmaz bir sonucudur. Hipoksemi'nin mikroalbüminuriye etkisi Kronik Obstrüktif Akciğer hastalığında bugüne kadar henüz gösterilmemiştir. Çalışma hipoksemi ile Mikroalbüminuri arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmak için yapılmıştır.Çalışma sonucu çıkan bulgular şunlardır: Çalışmaya alınan hastaların hepsinde orta veya ileri derecede obstrüksiyon görülmüştür. Yine bütün hastalarda KOAH'ın tipik bir parametresi olan hipoksemi mevcuttur; anamnez sonucunda hiç bir hastada böbrek rahatsızlığının tıbbi öyküsü ve semptomlarına rastlanmadı. Herhangi bir böbrek rahatsızlığı bulunmayan KOAH'lı hastaların idrarlarında mikroalbüminuri kalitatif ve kantitatif yollarla aranmış; hiç bir hastada yüksek seviyede mikroalbüminuri değeri bulunmamıştır. Sonuçta KOAH'da hipokseminin mikroalbüminuriye etkisinin olmadığı istatiksel analizlerle (elde edilen veriler ışığında) ispat edilmiştir. 23
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY Hypoxemia is an inevitable result in Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD). An effect of hypoxemia to microalbuminuria could not be shown yet in COPD. The study is carried out to investigate whether there is a relationship between hypoxemia and microalbuminuria. The results of the study is as follows; Middle or high level obstruction was seen at all patients participated in the study. Again, all of the patients have hypoxsemia which is a typical parameter of COPD. In the results of anamnesis, no medical history of kidney disease is recorded. Under this conditions, microalbuminuria was searched in the urine of patients using qualitative and quantitative methods. High levels of microalbuminuria were not noted for any patient. As the result, it is found with statistical analysis that hypoxemia does not have any impact on microalbuminuria, concerning COPD. 24