Serum ürik asit düzeyi ve ürik asit / kreatinin oranının KOAH şiddeti( stabil veya akut alevlenme) ve kor pulmonale gelişimi ile ilişkisi
The relationship between serum uric acid level and uric acid / creatinine ratio with COPD severity (stable or acute exacerbation) and development of cor pulmonale
  1. Tez No: 629986
  2. Yazar: EMRE KIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA GÜVEN ATICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Ürik asit yüksekliğinin hipoksemi ve bazı hastalıklara sekonder olarak gelişen pulmoner hipertansiyonla ilişkisini bildiren çalışmalar mevcuttur. Bizim çalışmamızın amacı serum ürik asit düzeyi ve ürik asit/ kreatinin oranının KOAH alevlenmesi, alevlenmedeki hipoksemi ve KOAH'a sekonder gelişen kor pulmonale gelişimi ile ilişkisini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi acil servisine ve Göğüs Hastalıkları polikliniğine başvuran ve yazılı onamları alınan toplam 96 KOAH hastası alındı. Bu hastaların 43'ü alevlenme döneminde (Grup 1), 53'ü stabil dönemde (Grup 2) hastalardan oluşuyordu. Çalışmamıza; 40 yaş altı ve 80 yaş üstü hastalar, kronik böbrek yetmezliği, gut, interstisyel akciğer hastalığı, aktif malignitesi olanlar ve ürik asit yüksekliğine sebep olabilecek ilaç kullanımı olanlar alınmadı. Hastalarımızın tam kan sayımı, kan biyokimya (serum ürik asit düzeyi dahil), arter kan gazı analizleri yapıldı. Ayrıca spirometri ve ekokardiyografi bulgularına bakıldı. BULGULAR: Çalışmaya alınan toplam 96 hastadan 80'i erkek (%83,3), 16'sı kadın (%16,7), tüm hastaların yaş ortalaması 68,38±8,94 olarak bulundu. Grup 1'de ağır hipoksemisi olan 8, orta hipoksemisi olan 25 ve hafif hipoksemisi olan 8 kişi tespit edildi. Grup 2'de ise hipoksemisi olan hastamız yoktu.
Özet (Çeviri)
AIM: There are studies reporting that uric acid elevation is a marker for hypoxemia and pulmonary hypertension secondary to some diseases. The aim of our study is to investigate the relationship between serum uric acid level and uric acid / creatinine ratio with COPD exacerbation, hypoxemia in exacerbation and development of cor pulmonale developing secondary to COPD. MATERIAL and METHOD: A total of 96 COPD patients who were admitted to the Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine emergency department and Chest Diseases outpatient clinic and whose written consent was obtained, were included in our study. 43 of these patients were in the period of exacerbation (Group 1) and 53 were in the stable period (Group 2). Patients under 40 years old and over 80 years old, chronic kidney failure, gout, interstitial lung disease, those with active malignancy and those who use drugs that can cause uric acid elevation were not included in our study. Complete blood count, blood biochemistry (including serum uric acid level), and arterial blood gas analysis were performed in our patients. In addition, spirometry and echocardiography findings were examined. RESULTS: Of the 96 patients included in the study, 80 were male (83.3%), 16 were female (16.7%), and the mean age of all patients was 68.38 ± 8.94. In Group 1, 8 people with severe hypoxemia, 25 with moderate hypoxemia and 8 with mild hypoxemia were identified. In Group 2, we did not have a patient with hypoxemia.