Kronik obstruktif akciğer hastalığı hastalarında işitmenin değerlendirilmesi
Evaluation of the hearing system in chronic obstructive pulmonary disease patients.
- Tez No: 622101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT DENİZ, YRD. DOÇ. DR. TOLGA ERSÖZLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
AMAÇ: Bu çalışma, kronik hipokseminin KOAH hastalarında işitsel fonksiyonlar üzerindeki etkisini incelemeyi ve mevcut literatür bağlamında sonuçları tartışmayı amaçlamıştır. MATERYAL VE METOD: Solunum fonksiyon testi (SFT) olan ve KOAH tanısı alan 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmada dört çalışma grubu ve bir kontrol grubu oluşturulmuştur. Her çalışma grubu zorlu ekspiratuar hacim (FEV1) ve zorlu ekspiratuar hacim / zorlu vital kapasite (FEV1 / FVC) oranına göre belirlendi. Birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü gruplar sırasıyla evre1 (hafif) FEV1 / FVC %70 olan 30 hastadan oluşmaktaydı. Tüm hastalara saf ton odyometrisi ve otoakustik emisyon (OAE) testi uygulandı. İşitme kaybının şiddeti hafif (26-40 dBHL), orta (41-55 dBHL), orta-şiddetli (56-70 dBHL), şiddetli (71-90 dBHL) ve derin (91+ dBHL) olarak sınıflandırıldı. SONUÇLAR: Odyolojik değerlendirmeye göre, şiddetli ve çok şiddetli KOAH grubundaki hastaların sonuçları beklenenden daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Aims: This study aimed to examine the effect of chronic hypoxemia on auditory functions in COPD patients and to discuss the results within the context of the current literature. Material and Methods: 60 patients who had pulmonary function test (PFT) and diagnosed with COPD were included in the study. Four study groups and a control group were created in the study. Each study group was determined based on forced expiratory volume (FEV1) and forced expiratory volume/forced vital capacity (FEV1/FVC) ratio. The first, second, third and fourth groups consisted of patients with stage1 (mild) FEV1/FVC %70. All patients underwent pure tone audiometry and otoacoustic emission (OAE) test. The severity of hearing loss was categorized as mild (26 to 40 dBHL), moderate (41 to 55 dBHL), moderate-severe (56 to 70 dBHL), severe (71 to 90 dBHL) and profound (91+ dBHL). Results: According to the audiological evaluation, the results of the patients in the severe and very severe COPD group were higher than expected.