Üstün yetenekli öğrencilerin çevrimiçi ortamda eko-matematik bağlamında işbirlikli problem çözme süreçlerinin incelenmesi
Investigation of gifted students' collaborative problem solving processes in eco-mathematics context in online environment
  1. Tez No: 993062
  2. Yazar: DERYA AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ÖZEN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma üstün yetenekli öğrencilerin çevrimiçi ortamda eko-matematik bağlamında işbirlikli problem çözme (İPÇ) süreçlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması ekseninde şekillenmiştir. Çalışmanın katılımcıları ortaokul 7. sınıf düzeyinde öğrenim gören aynı zamanda Bilim ve Sanat Merkezinde eğitimine devam eden üç erkek öğrenciden oluşmaktadır. Katılımcıların belirlenmesinde ölçüt örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Katılımcıların belirlenmesinde esas alınan ölçütler ise gönüllü olma, teknolojik araç-gereç bakımından yeterli olma (internet altyapısı, kamera ve mikrofon özelliği olan bilgisayar) şeklindedir. Veri toplama süreci; bireysel ön görüşmeler, altı haftalık çevrimiçi işbirlikli problem çözme etkinlikleri ve bireysel son görüşmeler şeklinde yürütülmüştür. Ön ve son görüşmelere ilişkin veriler araştırmacı tarafından hazırlanan görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. İşbirlikli problem çözme sürecine ilişkin verilerin toplanmasında eko-matematik bağlamına sahip açık uçlu problemlerden, öğrenci günlükleri ve araştırmacı saha gözlem notlarından faydalanılmıştır. Elde edilen veriler PISA 2015 İPÇ Teorik Çerçevesi esas alınarak içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Katılımcıların çevrimiçi ortamda en sık sergiledikleri işbirlikli problem çözme becerilerinin (B1) Ortak bir temsil oluşturma ve problemin anlamını tartışma (ortak zemin) ve (C1) Ekip üyeleri ile yapılacak eylemler hakkında iletişim kurma olduğu tespit edilmiştir. Süreç boyunca“Keşfetme ve Anlama”bileşenini temsil eden A1, A2 ve A3 becerilerinin ise katılımcılar tarafından sergilenmediği gözlenmiştir. Katılımcıların her bir işbirliği yetkinliğine dair en az bir beceriyi sergiledikleri belirlenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda üstün yetenekli öğrencilerin çevrimiçi ortamda işbirliği halinde eko-matematik bağlamlı problemleri çözebildikleri ve işbirlikli problem çözme sürecine ilişkin olumlu geri bildirimde bulundukları sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca üstün yetenekli öğrencilerin çevrimiçi ortamda işbirlikli problem çözme becerilerinin ortaya çıkmasında; katılımcıların sürece ilişkin deneyimleri, kişilik özellikleri, benlik algısı, birbirlerini tanıma durumları ile problem yapısının etkili olabileceği düşünülmektedir. Gelecekte yapılacak çalışmaların üstün yetenekli öğrencilerin çevrimiçi ortamda işbirlikli problem çözme becerilerinin geliştirilmesine odaklanması, çevrimiçi İPÇ sürecinin eğitim ortamlarına yansıtılması, ekiplerin söz konusu özellikler dikkate alınarak yapılandırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the collaborative problem-solving (CPS) processes of gifted students in an online environment within the context of eco-mathematics. The research was designed as a case study, one of the qualitative research methods. The participants in the study consist of three male students enrolled in the 7th grade of middle school who are also continuing their education at the Science and Arts Center. Criterion sampling was preferred in determining the participants. The criteria used in determining the participants were volunteering and being technologically equipped (internet infrastructure, computer with camera and microphone). The data collection process was conducted through individual preliminary interviews, six weeks of online collaborative problem-solving activities, and individual final interviews. Data related to the preliminary and final interviews were collected using an interview form prepared by the researcher. Data related to the collaborative problem-solving process were collected using open-ended problems with an eco-mathematics context, student diaries, and researcher field observation notes. The data obtained were analyzed using content analysis based on the PISA 2015 CPS Framework. It was determined that the collaborative problem-solving skills (B1) Building a shared representation and negotiating the meaning of the problem (common ground) and (C1) Communicating with team members about the actions to be/being performed. Throughout the process, it was observed that participants did not demonstrate the A1, A2, and A3 skills representing the“Exploring and Understanding”component. It was determined that the participants demonstrated at least one skill related to each collaborative competency. Based on the findings, it was concluded that gifted students were able to solve eco-mathematics-related problems collaboratively in an online environment and provided positive feedback on the collaborative problem-solving process. Furthermore, it is thought that the participants' experiences related to the process, personality traits, self-perception, familiarity with each other, and the structure of the problem may be effective in the emergence of gifted students' collaborative problem-solving skills in an online environment. It is recommended that future studies focus on developing the collaborative problem-solving skills of gifted students in an online environment, reflecting the online CPS process in educational settings, and structuring teams taking these characteristics into account.