Yükseköğretim programlarında öğrencilerin güçlendirilmesini destekleyen etkenlerin belirlenmesi
Identifying factors contributing to learner empowerment in higher education curricula
  1. Tez No: 605328
  2. Yazar: MELTEM ŞEREF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA MIZIKACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Çalışmanın amacı, yükseköğretim bağlamında öğrencinin güçlendirilmesi kavramını incelemek,“güçlü/güçlendirilmiş”öğrencinin öğrenci ve öğretim üyeleri tarafından nasıl tanımladığını ve araştırmanın yürütüldüğü yükseköğretim kurumunda öğrencileri akademik, politik ve sosyal olarak güçlendiren etkenlerin neler olduğunu ortaya belirlemektir. Bir durum çalışması olarak tasarlanan bu araştırma nitel araştırma yaklaşımının benimsendiği betimsel bir araştırmadır. Araştırma Ankara ilinde bir vakıf üniversitesinde yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, araştırmanın yürütüldüğü yükseköğretim kurumunda lisans eğitimlerine devam eden öğrenciler, görev yapan öğretim üyeleri ve yöneticiler oluşturmaktadır. Araştırmaya 24 öğrenci, sekiz öğretim üyesi ve beş yönetici katılmıştır. Araştırmanın veri toplama yöntemi görüşme ve doküman incelemesidir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırmış ve yapılandırılmamış görüşme formları kullanılmıştır. Araştırma sürecinde elde edilen veriler içerik analizi ve betimsel analiz yöntemleri ile çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre yükseköğretim bağlamında güçlü öğrenciler kişisel ve sosyal özellikleri ile öne çıkan çok yönü bireylerdir. Araştırmanın yürütüldüğü kurumda öğrencileri akademik, sosyal ve politik olarak güçlendiren başlıca etkenler belirlenmiş ve öğrencileri bu boyutlarda daha fazla güçlendirmek için getirilebilecek önerilere yer verilmiştir. Araştırmanın yürütüldüğü yükseköğretim kurumunda öğrencileri aynı anda birden fazla boyutta güçlendiren temel etkenler; öğretim üyeleri, ortak eğitim programı, öğrencilerin program geliştirme sürecinde aldıkları roller, öğrenci toplulukları, program dışı etkinlikler, öğrencilerin talep ve itirazlarını rahatlıkla dile getirebilmeleri ve araştırmanın yürütüldüğü yükseköğretim kurumunun görece küçük bir kurum olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the concept of learner empowerment in the context of higher education, to determine how students and faculty members define the empowered learner, and to identify the factors that empower students in higher education curricula. This descriptive study was designed as a case study and a qualitative research approach was adopted. The study was conducted at a foundation university in Ankara. The participants of this study were the students who continued their undergraduate education at the university where the research was conducted, faculty members of the same university and faculty members carrying administrative roles at the same university. 24 students, eight faculty members and five faculty members with administrative roles took part in the study. The data of the study were collected through semi-structured and unstructured interviews and document analysis. Content analysis and descriptive analysis were employed in the data analysis process. The findings of the study revealed that empowered learners in higher education are versatile individuals whose individual and social characteristics shine out. The major factors which empower learners academically, socially and politically in the university where the research was carried out were determined, and the ways in which students could be further empowered in these dimensions were presented. The main factors empowering learners in multiple dimensions simultaneously are faculty members, cooperative education program, the role of the students in the curriculum development process, participating in student clubs, extracurricular activities, students' having the right to express their demands and objections, and the institution's being relatively small.