Learning communities in homework practices: An action research in an 8th grade EFL classroom
Ödev uygulamalarında öğrenme toplulukları: 8. sınıf İngilizce dersine yönelik bir eylem araştırması
- Tez No: 605329
- Danışmanlar: PROF. DR. CENNET ENGİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Ödev kavramı, tercih edilen yöntem açısından birçok farklı görüş olması sebebiyle eğitim otoriteleri arasında her zaman tartışmalı bir konu olmuştur. Eğitimde ödev ve akademik başarıyla ilgili birçok çalışma vardır ve bu çalışmaların çoğu ödevin yabancı dil derslerinde faydalı bir öğrenme aracı olduğunu ifade etmektedir. Fakat, Türkiye' de özellikle ödev modeli ve bunun öğrenci performansına etkisiyle ilgili çalışmalar yok denilecek kadar azdır. Bu çalışma; bir ortaokulda, 8. sınıf İngilizce derslerinde ödev performansını öğrenme topluluklarından yararlanarak arttırmayı amaçlayan bir eylem araştırmasıdır. Uygulama 2018-2019 Eğitim öğretim yılında bir dönem boyunca sürmüştür ve aynı kurumda çalışan üç (N=3)İngilizce öğretmeni ile aynı sınıfta eğitim gören yirmi dört (N=24) 8. sınıf öğrencisi katılımcı olarak yer almıştır. Söz konusu çalışma bir eylem araştırması olduğundan, araştırmacı süreçte hem eğitmen hem de araştırmacı rolündedir. Araştırmanın verileri öğretmen sınıf gözlem raporları ve günlükleri, öğrenci yansıtma raporları, yarı yapılandırılmış öğretmen ve öğrenci görüşmeleri ve yarı yapılandırılmış odak grup görüşmeleri yolu ile toplanmıştır. Birinci ve ikinci döneme ait sınav sonuçları ve ödev kontrol listeleri de veri kaynağı olarak incelenmiştir. Veriler içerik analizi yöntemiyle, araştırma soruları kapsamında ortaya çıkan temalar ve yapılandırılan kodlar esas alınarak analiz edilmiştir. Öğrencilerin İngilizce gelişimi ve ödev performans durumu, gerçekleştirilen sunumlar, sınav sonuçları ve ödev kontrol listeleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu belgeler, çalışmada aynı zamanda veri olarak da kullanılmıştır ve üçgenleme yöntemiyle analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin analiz sonuçlarına göre, öğrenme toplulukları odaklı ödev modelinin öğrencilerin ödev performansına ve yabancı dil gelişimine katkı sağladığı görülmüştür. Sonuçlar ve öneriler son bölümde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Homework has always been in dispute among the authorities of foreign language education as there are numerous opinions about the characteristics of homework practices in language classes. According to the most studies, homework is helpful for learning in foreign language classes, however; there are only a few studies in Turkey about homework models and their effects on students' performance. This study is an action research that aimed to enhance the homework performance in 8th grade English classes by generating the understanding of Learning Communities in a middle school setting. The study took place a semester and twenty-four 8th graders from the same class in the 2018-2019 education year and three English teachers participated in the study. As it is an action research, the teacher took part in the research both as a teacher and researcher. Data were acquired through teacher observations and teacher diary, student reflection reports, interviews with teachers and students, and student focus-group interviews. Written documents from the first and second semester were also utilized as data. The data were analysed through content analysis based on emerging themes and codes and shaped with respect to research questions. The improvement of students in terms of homework performance and academic success were assessed through presentatios, exam results and homework checklists. All data were triangulated and the results revealed that Learning Communities based homework contributed to students' homework performance and English development. Based on the findings, it is believed that the study will demonstrate the importance of improving homework model and promote building communities in education.