Modern müzecilikte kullanılan interaktif tasarım yöntemlerinin ziyaretçiler üzerindeki etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 605343
  2. Yazar: BURAK ŞARDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT IŞIKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Museology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Müzeler, her yaş aralığından insanların ziyaretine açık olan, kültürel, sosyal, bilimsel geçmişi gözler önüne sererek gelecek için bizlere yol gösteren eserleri koruyan ve yaşatan alanlardır. Geleneksel müzecilik, daha çok arama, toplama, koruma, bakım ve sergilemeye dayanırken teknolojik anlamda gerçekleştirilen müzecilik, depo olmanın ötesinde bir anlam kazanmıştır. Geleneksel müzecilik anlayışının yanında toplumla iletişime kuran, tarih, sanat ve kültür unsurunu en etkin biçimde toplumlara yansıtan mekânlar olmuşlardır. Bu anlamda bakıldığında çağdaş ve teknolojik müzecilik kavramına uyan tüm detaylar, dünyada ve ülkemizde günümüz teknolojisinin kaynaklarından yararlanarak kişilere eğitici ve öğretici bir hizmet vermenin arayışı içerisindedir. Günümüzde ki teknolojik sergileme sistemleri, müze sunumlarının önemli alanlarından biri haline gelmiştir. Bu çalışmada özellikle teknoloji ve sergileme ilişkisi müzecilik kapsamında incelenmiştir. Sergileme, sergi ve sergilemeye yardımcı unsur kavramları çoğunlukla birbirleriyle ilişik geçmiş kavramlardır. Bu kavramlar, kimi zaman müzecilik içinde sadece tek başlarına etkili olabilirken kimi zaman da birbirlerinden beslenmektedir. Fakat müzelerde bu durum çeşitlilik gösterebilir; çünkü müzelerde etkileşimsel uygulamalarla birlikte gündeme gelen teknoloji kullanımı, sergilemelerde müze türüne, hedef kitlelere ve kullanım amacına bağlı olarak bir takım farklılıklar göstermektedir. Müze ve sergileme türlerinin sergileme teknolojisi üzerindeki etkisini daha iyi anlamak için nitel veriler açıklayıcı olacaktır. Bilim müzeleri için hazırlanan sergileri göz önüne aldığımızda, bu tür sergilerin amaçları ve amaç grupları kapsamında müze teknolojilerini tercih ettiği görülmektedir. Bilimsel verilerin aktarılmasında kullanılan teknolojilere simülatörler ve kiosklar gibi cihazlar dahildir. Simülasyon cihazları sayesinde ziyaretçiler bilimsel kavramları etkileşimli olarak algılayabiliyorlar. Bu tür cihazlar, ziyaretçilerin biyolojik ve jeolojik değişiklikler gibi konuları tartışmalarını sağlar. İnteraktif sinema olarak tanımlanabilecek uygulamalar bilgi ve eğitime yönelik sergilerde kullanılabilecek sistemlerdir. Çok yeni bir uygulama olan bu alandaki deneyimlerle öğrenme nedenini harekete geçirmek hedeflemektedir (Yıldırım, 2011: 95).
Özet (Çeviri)
Open to an unlimited age range of visitors, museums are venues that preserve a variety of pieces that reflect our cultural, social and scientific history, which also offer us guidance to the future. Traditional museology relies mostly on searching, collecting, preserving, maintaining and displaying, while museology in a technological sense was transformed to function beyond as a storage place. Compared to the traditional museology approach, they prove more effective to mirror history, art and culture of societies. From this perspective, all the details of the concept of contemporary and technological museology are in pursuit of serving educational purposes benefiting from the current technological resources all around the world. Nowadays, technological display systems have evolved to be a major pillar of museum exhibitions. In this study the relationship between technology and display is elaborated on technology from the viewpoint of museology. Concepts of displaying, display and display-assisting factors are interrelated and mostly confused terms. These concepts may solely prove effective within museology, or feed into each other. However, this may differ among when museums are under discussion. This is because the use of technology that comes to the fore due to interactive applications in museums may vary in displays in terms of the types of museums, the target mass and the purpose of use. For a better comprehension of the effect of the types of museums and display on the technology of display to be employed, analysing some examples will be helpful. In displayings designed for science museums, museum technologies serving the purposes of these displays and target masses are preferred. Devices such as simulators and kiosks are placed in these displays which are intended to transmit scientific data. Thanks to the simulation devices, visitors can grasp scientific concepts in an interactive way. Such devices enable the explanation of concepts like biological or geological changes. Applications that can be defined as interactive cinema are systems to be employed in information and education-oriented displays. In this fledgling field, the aim is to stimulate the motivation of doing by learning (Yıldırım, 2011: 95).