Sepsis hastalarında laktat, CRP, prokalsitonin düzeyleri ve laktat klirensinin prognozu belirlemede etkinliği
The efficacy of lactate, CRP, procalsitonine and lactate clearance for prognosis in sepsis patients
- Tez No: 605342
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KIZILKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sepsis dünya çapında yaygın olarak görülen önemli bir sağlık problemidir. Günümüzde mortalitesi hızla artan bu sendrom için, erken tanı ve tedavinin son derece kritik olması nedeniyle, hastaların prognozunu öngörebilmek için birçok biyobelirteç ve skorlama sistemi kullanılmaktadır. Bu çalışmada sepsis tanısı almış hastalarda, yoğun bakıma giriş laktat, CRP, prokalsitonin (PCT) düzeyleri, APACHE II, SOFA skorlama sistemleri ve yoğun bakımda 6, 12, 24. saat laktat klirenslerinin sağ kalım ile ilişkisi ve bu parametrelerin sepsis prognozu üzerinde etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ocak 2016 ile Ocak 2019 tarihleri arasında, sepsis tanısıyla yoğun bakımda hospitalize edilen 118 hasta, hastane bilgi yönetim sistemi kayıtları, arşiv ve dosya kayıtları kullanılarak retrospektif olarak incelenmiştir.18 yaş altında ve gebe hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Hastaların; APACHE II ve SOFA skorları hesaplanmıştır. Ayrıca hastaların demografik verileri, eşlik eden hastalıkları, yoğun bakıma giriş, 6., 12. ve 24. saat laktat değerleri ve laktat klerensleri, yoğun bakıma giriş prokalsitonin, CRP düzeyleri, hemogram, böbrek fonksiyon testleri, elektrolitler ile karaciğer fonksiyon testleri ile birlikte 28 günlük mortaliteleri kayıt altına alınmıştır. Hastaların yaşları 18-94 arasında değişmekte olup, yaş ortalaması 69.051 (±14.721) yıldır. Çalışmamızda mortalite oranı %48.3 olarak saptanmıştır. Giriş laktat için optimal kesme noktası ≥2,2 olarak belirlenmiştir. Bu değere göre sensitivitesi %82.5 ve spesifite %85.2'tir. Çalışmamızda yapılan ROC analizleri sonucunda mortalite ile ilişkisi en yüksek olan parametreler, giriş laktat değeri (AUC 0,867; % 95 CI 0,799-0,935) ve 6. saat laktat değeri (AUC 0.839; % 95 CI 0.762 - 0.915) için elde edilmiştir.Ancak laktat klerensleri için elde edilen eğri altı alanların, mortalite tahmini için etkinliğinin düşük olduğu saptanmıştır. Çalışmamızdan elde ettiğimiz verilere göre, sepsis hastalarında mortaliteyi arttıran faktörler arasında, erkek cinsiyet, giriş laktat düzeyi yüksekliği ve APACHE skorunda artışın etkili olduğu saptadık.
Özet (Çeviri)
Sepsis is a major health problem that is common worldwide. Nowadays, this syndrome causes a rapid increase in mortality and therefore early diagnosis and treatment is very important. Many different biomarkers and scoring systems are used in the literature to predict the prognosis of patients. In the present study, the relationship between lactate, CRP, procalcitonin (PCT) levels, APACHE II, SOFA scoring systems, and lactate clearance at 6, 12, and 24 hours in intensive care were evaluated in patients with sepsis. In addition, the effect of these parameters on the prognosis of sepsis was evaluated. Between January 2016 and January 2019, 118 patients hospitalized in the intensive care unit with the diagnosis of sepsis were retrospectively analyzed using hospital information management system records, archives, and file records. Patients under the age of 18 and pregnants were excluded from the study. Patients diagnosed with sepsis were followed up for 28 days mortality and their APACHE II and SOFA scores, demographic data, concomitant diseases, lactate values at the time of admission to intensive care unit, lactate and lactate clearance at 6th, 12th, and 24th hours, procalcitonin, CRP levels, hemogram, renal function tests and electrolytes and liver function tests were recorded. The ages of the patients in the sample ranged between 18-94 and the mean age was 69,051 (± 14,721) years. The mortality rate was 48.3%. The optimal cut-off point for the initial lactate level was 2.2. As a result of the ROC analysis, the parameters with the highest mortality were obtained for the initial lactate value (AUC 0.867; 95% CI 0.799-0.935) and the 6th hour lactate value (AUC 0.839; 95% CI 0.762 - 0.915). However, it was found that the areas under the curve obtained for lactate clearance had low efficacy for mortality estimation. The results of the study suggest that being male, high lactate levels and high APACHE scores are among the most important factors that increase the mortality of the sepsis patients.