Resistance and Heterotopia: An Analysis of Space in Jeanette Winterson's The Passion and Orhan Pamuk's The Museum Of Innocence
Direnç ve Heterotopya: Jeanette Winterson'ın Tutku veOrhan Pamuk'un Masumiyet Müzesi romanlarına dair birmekan analizi
- Tez No: 605347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL KORKUT NAYKI, YRD. DOÇ. DR. ELİF ÖZTABAK AVCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KIRCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez, Jeanette Winterson'ın The Passion ve Orhan Pamuk'un Masumiyet Müzesi romanlarını, her iki romanda da işlenen mekânların heterotopik nitelikler taşıdığı ve bu mekânlarca baskıcı iktidar mekanizmalarına karşı konulduğu varsayımı üzerine dayanarak karşılaştırmayı amaçlar. Her iki roman da bireylerin hissettiği tutkulu sevginin dönüştürücü gücünü ve kahramanlarının romanlardaki mekânları, onları çevreleyen güç mekanizmalarına meydan okumak için nasıl kullandıklarını ve heterotopik mekânlar aracılığıyla nasıl farklı olasılıklar yarattıklarını anlatır. Bu karşılaştırmayı yaparken, heterotopya, güç ve direnç kavramları temel olarak Michel Foucault'un teorik çerçevesi içinde kavramsallaştırıldığı gibi kullanılır. Bunun yanı sıra, tartışılan direnç göstergeleri, güç sistemlerinin nihai sonuçları olarak kabul edilir. The Passion romanındaki heterotopik mekânlar, ağırlıklı olarak güç mekanizmasının kendisi tarafından yönetilen mekânlardır ve gücün baskısı ve etkisi bu romanda daha çok hissedilir. Öte yandan, Masumiyet Müzesi'ndeki heterotopik mekânlar romandaki bireylerin yönlendirmelerle hayat bulur; bu nedenle, bu romandaki güç mekanizmaları The Passion romanındaki mekânlara göre daha az baskıcı görünmektedir. Bu karşılaştırmalı çalışmada, bu mekânlardaki iktidarın baskı dereceleri, heterotopyaların nitelikleri ve yazarların kültürleri ve şehirleri birbirinden farklı olsa da, tartışılan tüm heterotopik mekânların“öteki”olma olasılıklarının önünü açtıkları ve en baskıcı ve en katı koşullarda bile her zaman özgürlük ve direnç ihtimali olduğunu gösterdikleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to compare Jeanette Winterson's The Passion and Orhan Pamuk's The Museum of Innocence basing its argument on the assumption that the spaces employed in both novels carry heterotopic qualities and that the oppressive mechanisms of power are confronted through these spaces. Both novels dwell on the transformative power of passionate love on individuals and how the protagonists employ the spaces in the novels to challenge the power mechanisms surrounding them and how they create other possibilities of being through heterotopic emplacements. While making this comparison, the concepts of heterotopia, power and resistance are used mainly as they are conceptualized in Michel Foucault's theoretical framework. In addition, resistant practices discussed are considered as the ultimate outcomes of power networks. The heterotopic emplacements in The Passion are spaces primarily governed by the power mechanism, and the oppressiveness and influence of power are felt more in this novel. On the other hand, heterotopic spaces in The Museum of Innocence have a more personal nature; therefore, the power mechanisms in this novel appear less oppressive than the ones in The Passion. In this comparative study, it can be argued that although the degrees of power, qualities of heterotopias in these works, and the cultures and cities of authors differ from each other, all of the heterotopic spaces discussed pave the way for other possibilities of being and they demonstrate that there are always chances of liberty and resistance even in the most oppressive and strictest circumstances.