Arapça ve Kürtçe zamanların karşıtsal çözümlemesi
Contrastive analysis of tenses in Arabic and Kurdish
  1. Tez No: 605348
  2. Yazar: SAİT SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, hedef dil Arapça ile ana dil Kürtçedeki zamanlar incelenerek karşıtsal çözümleme yöntemiyle aralarındaki benzerlik ve farklılıklar tespit edilmiştir. Bu araştırma, nitel bir çalışma olup genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Arapça ve Kürtçe ile ilgili dil bilgisi kaynakları, örneklemini ise her iki dilde yazılmış kaynaklardan elde edilen cümleler ve araştırmacı tarafından ifade edilen cümleler oluşturmaktadır. Yapılan araştırma ve analiz sonucunda her iki dilin zamanları arasında benzerlik ve farklılıkların olduğu tespit edilmiştir. Bu farklılıklar ve benzerlikler nedeniyle öğrencinin karşılaşabileceği öğrenim güçlüklerine çözüm önerileri geliştirilmiştir. Benzerlik ve farklılıkların tespit edilmesiyle ortaya çıkan verilerin bu iki dilin öğrenim sürecine olumlu katkılar sağlayacağı açıktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the similarities and differences between the tenses in the target language Arabic and mother tongue Kurdish were examined and the similarities and differences between them determined by the method of contrastive analysis. The study is a qualitative study and the general screening model was used. The universe of the study consisted of grammar sources related to Arabic and Kurdish, and the sample was composed of sentences obtained from sources written in both languages and the sentences expressed by the researcher. As a result of the research and analysis, it is seen that the similarities and differences between the two languages were so many that can't be ignored so that solution offers were developed for learning difficulties which the students may encounter. It is evident that the data resulting from the identification of similarities and differences will provide a positive contribution to the learning process of these two languages.