Benzoik asit, piridin, anilin ve bazı türevlerinin dioksan-su çözeltisinde pka belirlemeleri ve hammett ilişkileri
Determination of pka values of benzoic acid, pyridine, aniline and some derivatives in dioxane-water solution and hammett relationship
  1. Tez No: 605362
  2. Yazar: MÜRÜVVET YURDAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Benzoik asit, piridin, anilin ve bazı türevlerinin su ve %10 dioksan-su çözücülerinde pKa değerleri, UV spektrofotometrik ve pH ölçme yöntemi ile belirlenmiştir. Belirlenen pKa değerleri yardımıyla Hammett denklemi kullanılarak sübstitüent sabitleri (σ) hesaplanmıştır. σ-değerleri electron çekici sübstitüentler için pozitif çıkarken, electron verici sübstitüentler için negative değerler bulunmuştur. Tepkime sabiti (ρ) değerleri, σ-pKa veya σ-ΔpKa grafiklerinden elde edilen doğruların eğiminden hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Determination of pKa values of benzoic acid, pyridine, aniline and some derivatives in water, 10% dioxane-water solvents and Hammett relationship by UV-spectrophotometric and pH measurement method. Substituents constants (σ) were calculated with the determined pKa values by using of Hammett equation. σ-values were found as positive values for electron with-drawl substituents while negative values for electron donor substituents. Reaction constant (ρ) values were calculated from the slopes of the lines in σ-pKa and σ-ΔpKa plots.