Triazine-based new macromolecules: Synthesis, characterization and properties
Triazin tabanlı yeni makromoleküller: Sentez, karakterizasyon ve özellikleri
  1. Tez No: 605363
  2. Yazar: MOHAMMED HADI ALI ALJUMAILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN TORUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
“Triazin Esaslı Yeni Makromoleküller: Sentez, Karakterizasyon ve Özellikler”başlıklı bu tez, dört seri bileşiğin sentezini ve karakterizasyonunu sunar. Sentez protokolü, başlangıç materyali olarak siyanür klorürden başlayarak gerçekleştirildi.Ticariolarak ucuz bir madde olan siyanürik klorürün başta endüstri olmak üzere, tarım, polimer, boya ve deri gibi birçok alanda uygulaması mevcuttur.Bu çalışmada siyanürik klorürden başlanarak elde edilen (2-kloro-4,6-bis ((2-etilheksil) oksi) -1,3,5-triazin) ve ara bileşikler olarak 6-bis ((3,7-dimetilokt-6-en-1-il) oksi) -1,3,5-triazin molekülleri ara ürün olarak kullanıldı. Triazin türevleri başarılı bir şekilde tasarlandı ve sentezlendi. Sentezlenen bileşikler diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC), polarize optik mikroskopi (POM) ile karakterize edildi ve 1H-NMR, 13C-NMR kütle spektrumları ve FT-IR gibianaliz yöntemleriyle doğrulandı. Sentezlenen tüm bileşiklerin, zaten sıvı kristal özelliğine sahip olan tamamlayıcı 4-dodesiloksibenzoik asit ile eş molar karışımları ile organik tuz oluşturuldu. Organik tuzlar, diferansiyel tarama kalorimetresi (DSC) ile araştırıldı ve (1H-NMR, 13C-NMR FT-IR ve Kütle spektrometresi) spektroskopik yöntemlerle doğrulandı.
Özet (Çeviri)
This thesis entitled“Triazine-Based New Macromolecules: Synthesis, Characterization and Properties”presents the synthesis and characterization of four series of compounds. The synthesis protocol was carried out starting from cyanuric chloride as the starting material. Cyanuric chloride has wide application in chemical industries, agriculture, polymer, dye and leather and commercially cheap. In this study (2-chloro-4,6-bis((2-ethylhexyl)oxy)-1,3,5-triazine) and 2-chloro-4,6-bis((3,7-dimethyloct-6-en-1-yl)oxy)-1,3,5-triazine were used as intermediate compounds which prepared from 2,4,6-trichloro-1,3,5-triazine and used further in substitution reactions. Triazine derivatives were successfully designed and synthesized. The synthesized compounds were characterized by differential scanning calorimetry (DSC), polarizing optical microscopy (POM) and confirmed by 1H-NMR, 13C-NMR mass spectra and FT-IR. Equimolar mixtures of all synthesized compounds with the complementary 4-dodecyloxybenzoic acid, which already possessed liquid crystal property, resulted in an organic salt. The organic salts were investigated by differential scanning calorimetry (DSC), and confirmed by spectroscopic methods (1H-NMR, 13C-NMR FT-IR and Mass spectrometry).