Mood analysis of employees by using image-based data
Görüntü tabanlı veri kullanarak çalışanların duygu analizi
- Tez No: 605365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH UTKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde yapay zeka ve makine öğrenmesi birçok alanda kullanılmaktadır. İnsan zekası ve algısıyla yürütülebilecek birçok iş için yapay zeka ve makine öğrenmesi yöntemleri kullanılmaktadır. Son yıllarda özellikle nesne algılaması ve sınıflandırması konusunda sıklıkla bu yaklaşımlardan yararlanılmaktadır. Kullanılan teknik ve donanımların gelişmesi ile birlikte başarı oranı da hızlıca artmaktadır. Yüz algılama ve yüz tanıma, bu teknolojilerin sıklıkla kullanıldığı bir alandır. Hemen hemen kullandığımız tüm uygulamalarda ve web sitelerinde bu teknolojiyle karşılaşmaktayız. Resim üzerinden yüz algılama, videolardan yüz algılama gibi uzun zamandır kullanılan teknolojilerin yanı sıra, güvenlik amacıyla yüz tanıma gibi teknolojiler de kullanılmaktadır. Buna benzer birçok alanla birlikte yüz tanıma ve yüz algılama, günlük hayatımızın içerisinde yer almaktadır. Bu tez, kişisel verilerden arındırılmış bir yöntem ile, yüz algılama ve yüz tanıma teknolojilerini kullanarak görsel veriler üzerinden insanların ruhsal durumlarını algılayarak, bunları tekil ya da grupsal olarak raporlayacak bir çözüm sunmayı hedeflemektedir. Çözüm üretmek amacıyla, tez kapsamında çizim haline getirilmiş yüz verileri üzerinden ruhsal durum analiz etmeye yönelik genel bir sistem oluşturuldu. Oluşturulan bu sistem ile, uçbirimlerden toplanan kişisel verilerden arındırılmış veriler üzerinden yapay zeka yöntemleri kullanılarak ruhsal durum analizi yapılmakta ve raporlama sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, artificial intelligence and machine learning are used in many fields. Artificial intelligence and machine learning methods are used for many jobs that can be conducted with human intelligence and perception. In recent years, these approaches have been used frequently especially in object perception and classification. With the development of the techniques and equipment used, the success rate increases rapidly. Face detection and face detection is an area where these technologies are frequently used. Almost all the applications and web sites we use this technology are encountered. In addition to long-term technologies such as face detection from picture or from video, technologies such as face recognition are also used for security purposes. Facial recognition and face detection are included in our daily lives with many similar areas. The thesis is aimed to design a solution that detects the emotions of people through visual data by using face detection and face recognition technologies using a method free of personal data and reporting them individually or in groups. In order to provide a solution, a general system was developed to analyze the emotion on the face data that was drawn into the scope of the thesis. With this system, emotion analysis is conducted and reporting is provided by using artificial intelligence methods based on personal data collected from terminals.