Development of a framework for cyber crime investigation
Bilişim suçlarının incelenmesi için bir çerçeve geliştirilmesi
- Tez No: 605408
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Son yıllarda internetin yaygınlaşması ve teknolojinin gelişmesinin sonucu olarak, teknolojik aletler ile ihtiyaçlarını karşılayan ki sayısında oldukça artış olmuştur. İnsanların hayatına hızlı bir giriş yapan bilişim sistemleri ile kullanıcılar bilinçli veya bilinçsiz şekilde suç işlemekte veya bir suça maruz kalmaktadır. Bu suçlar, günlük hayatta oldukça fazla yer kaplamaya başladığı için bilişim suçları adı altında yeniden bir tanımlama yapılması ihtiyacı doğmuştur. Böylelikle kendine özel hukuk kuralları ve delil tespit etme yöntemleri ortaya çıkmıştır. Tüm bu ihtiyaçlar giderilmeye başlanmış olsa dahi mevcut düzende bir bütünlük sağlanamamıştır. Özellikle suçluyu tespit etmek için gerekli yöntemler hakkında yeterli kaynağa rastlanmamıştır. Bu tezde, yasal mevzuat ve suç türleri incelenmiş, ayrıca delil tespiti için adli bilişim adımlarına yer verilmiştir. Bu veriler bir araya toplanarak suçluyu tespit etmek için gerekli adımlar bir olay zinciri haline dönüştürülmüş ve böylelikle bilişim suçları için yeni bir çerçeve oluşturulmuştur. Bu çerçeve, suçlunun tespit edilmesi için kolaylık sağlar ve siber suç alanında eksiklerin daha kolay fark edilmesine olanak sağlar. Mevzuat alanında ve teknik alanda tespit edilmiş bu eksikliklerin giderilebilmesi için çözüm önerisine de bu tezde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, as a result of the widespread use of the internet and the development of technology, the number of users meeting the needs of technological tools has increased considerably. With information systems that make a rapid entry into people's lives, users are either consciously or unconsciously committing a crime or being exposed to a crime. As these crimes take up a lot of space in daily life, there is a need to redefine information crimes. Thus, private law rules and methods of finding evidence emerged. Even though all these needs have been started to be fulfilled, the integrity of the existing order has not been achieved. In particular, there are not enough resources on the methods required to detect the offender. In this thesis, legal legislation and crime types have been examined and forensic informatics steps have been included for the determination of evidence. By gathering these data, the necessary steps to identify the perpetrator have been transformed into a chain of events and a new framework has been established for information crimes. This framework makes it easy to identify the perpetrator and makes it easier to identify gaps in cybercrime. In order to, overcome these shortcomings, which are determined in the field of legislation and in the technical field, a solution proposal is also included in this thesis.