Implementation of PLC controlled press machine with safety precautions
PLC kontrollü pres makinasının güvenlik önlemleri ile gerçekleştirilmesi
- Tez No: 605451
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER AKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Teknoloji günlük hayatımızın vazgeçilmezleri arasındadır. Metal şekillendirme süreci, metal sacın şekillendirme işlemidir. Metal şekillendirme işlemi genelde endüstri alanında kullanılır. Pres makinesinin çalışma alanları üretim hatları, otomotiv sektörü, inşaat sektörü, ev aletleri ve paketleme sektörü gibi geniş bir yelpazeye sahiptir. Pres makinaları metal şekillendirme işleminin vazgeçilmezlerindendir. Pres makinaları endüstrideki en tehlikeli makina gurubunda bulunan makinalardan biridir. Bu yüzden güvenlik önlemleri dikkatli bir şekilde uygulanmalı ve test edilmelidir. Bu projede pres makinaları çalışma prensipleri ve tipleri tanıtılacaktır. Endüstride en çok kullanılan mekanik pres tipinden bir pres güvenlik ekipmanları ile birlikte uygulanacaktır. Presin güvenlik dizaynı yapılacaktır. Bu güvenlik dizaynının risk analizi gerçekleştirilecektir. Güvenlik önlemleri ile ilgili standartlar incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Technology is one of the indispensables of today's life. The metal forming process is a process that shapes sheet metals. The metal forming process is used especially in industrial field. The press machines have a wide range of working areas such as production lines, automotive industry, packaging industry, construction industry, and household appliances. Press machines are indispensables of metal forming industry. Press machines are one of the most dangerous machine types in industry. For that reason, safety precautions must be applied and tested carefully while manufacturing a press machine. In this study, press machines and their types are introduced. Mechanical press, which is the one common type of presses, is manufactured and implemented with safety precautions. The safety design on press will be implemented. The risk analyze of safety precautions will be made. The standards about safety precautions will be examined.