Aile işletmelerinde tükenmişlik sendromunun iş tatminine etkisi: Kütahya çini-seramik sanayinde bir uygulama
Effect of burnout syndrome on job satisfaction in family business: Example of Kütahya tile-ceramic industry
  1. Tez No: 605536
  2. Yazar: SELCAN TEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN BÜBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Çalışma ortamında meydana gelen olumsuzlukların psikolojik ve fiziksel sonuçlarından dolayı çalışanların ruh ve beden sağlığını korumak, işletmenin zarar görmesini engellemek amacıyla birçok araştırma yapılmaktadır. Bu araştırmanın amacı da aile işletmelerindeki tükenmişlik sendromunun iş tatminine etkisini ortaya koymaktır. Bu amaçla hazırlanan anketler, Kütahya kent merkezindeki çini-seramik sektörü çalışanlarının tükenmişlik düzeylerinin iş tatminine etkisini belirlemek için 200 çalışana uygulanmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde aile işletmelerinin tanımı, aile işletmelerinin özellikleri, Türkiye ekonomisine katkıları, gelişim aşamaları, üstünlük ve zayıflıkları, örgüt yapısı ve yönetimi ile bunlara ilişkin sorunlar açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde tükenmişlik sendromunun tanımı, tükenmişlik sendromuna neden olan unsurlar, tükenmişlik sendromu belirtileri ve tükenmişlik modelleri, iş tatmininin tanımı, iş tatminini etkileyen unsurlar, iş tatmini kuram ve yaklaşımları açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde ise çalışanlara kişisel bilgi formu, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve İş Tatmin Ölçeği'ne ait toplam 35 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Araştırma için hazırlanan anket cevapları SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Sonuç olarak çalışanların tükenmişlikleri ile iş tatminleri arasında anlamlı ve negatif yönlü bir etki olduğu belirlenmiştir. Yani tükenmişlik düzeyi arttıkça iş tatmini düzeyi azalmaktadır. Tam tersi durumda ise tükenmişlik düzeyinin azalması iş tatmini düzeyinde artışa neden olacaktır.
Özet (Çeviri)
Due to the psychological and physical consequences of the negativities occurring in the working environment, many studies are carried out to protect the mental and physical health of the employees and to prevent the damage of the enterprise.The purpose of this research is to put forth the effects of burnout syndrome on job satisfactions in family businesses. Polls that were made with this purpose in mind, the tile-ceramics center in Kütahyas city center applied burnout syndrome to 200 of its workers to see the effects it would have on their job satisfaction. İn the first chapter of the research identification of businesses, their features, their benefits to the Turkish economy, development stages, their strengths and weaknesses, organization structure, their management and all related issues were tried to be explained. İn the second chapter the definition of burnout syndrome, the elements that cause burnout syndrome, the symptoms and models of burnout syndrome, the theory of satisfaction and it's approach were tried to be explained. İn the third chapter of the research the personal information form, a survey made up of thirty five questions that belong to the maslach extinction measure and the satisfaction measure were carried out. The survey answers that were prepared for this research were analyzed and interpreted by the SPSS 22.0 program. Finally, the end results of the analysis specified, that there is a negative and significant effect between the exhaustion of the workers and their job satisfaction.