Finansal krizlerin bankacılık sektörü hisse senetleri üzerindeki etkileri
The effects of financial crises on stocks of the banking sector
  1. Tez No: 605537
  2. Yazar: LATİF ERKİN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ SOYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırmada finansal krizlerin bankacılık sektörü üzerinde anlamlı bir etkisinin olup olamadığının ortaya konulması amaçlanmaktadır. Bu amaçla 2001-2002 ve 2008 krizlerinin etkili olduğu tarihlerin kukla değişken olarak incelendiği çoklu regresyon analizi modellerinde BİST Banka Endeksinin krizlerden etkilenip etkilenmediğine yönelik incelemeler yapılmıştır. Araştırmanın değişkenleri BİST Banka Endeksi, Bankaların ay sonu hisse senedi kapanış fiyatları (örneklem olarak seçilen altı özel banka), Sanayi Üretim Endeksi, İhracatın İthalatı karşılama oranı, Enflasyon ve USD/TL değeridir. Değişkenlerin veri seti için 1997-2016 yılları arasındaki ayın son günkü kapanış değerleri kullanılmıştır. Verilerin analizinde İlişkili Örnekler T-Testi ve Kukla Değişkenli Çoklu Regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda BİST Banka Endeksinin 2000 yılından 2001 yılına ve 2007 yılından 2008 yılına geçerken anlamlı düzeyde azalış gösterdiği belirlenmiştir. Bulgulara göre 2001 ve 2008 krizlerinin BİST Banka Endeksi üzerine negatif yönde anlamlı bir etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The survey aims to reveal whether financial crises have a sign if cant effect on the banking sector. For this purpose, it is examined that whet her the BİST Bank Index in the periods of 2001-2002 and 2008-2009 periods where crises were directly affected, exhibit a meaning full difference compared too ther periods, or not. The data of the study consist of month-end values between 1997-2016, which are BİST Bank Index, Closing Prices of Banks, Industrial Production Index, Imports coverage rate of exports, Inflation and USD / TL variables. In the analysis of the data, Paired Sample T-Test and Regression analysis were used. As a result of there search, it was determined that the BİST Bank Index decreased significantly from 2000 to 2001 and from 2007 to 2008. According to findings, it was determined that the variables predicting the BİST Bank Index and the effect coefficients of these variables differed in crisis effective period and crisisin effective period.