Popüler kültür ve yüksek kültür tartışması çerçevesinde bilimkurgu türüne bir bakış
Science fiction genre in the context of popular culture and high culture discussions
  1. Tez No: 655559
  2. Yazar: BİHTER OY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELDA ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Sosyoloji, Comparative Literature, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Edebiyatta değer kavramı, çok eski zamanlardan beri üzerinde düşünülen bir mese-le olmuştur. Popüler kültür ve yüksek kültür arasındaki ayırımlar, uzun yıllar boyunca bu değerin belirleyici ölçütlerinden biri olmuştur. Bu tezin konusu, bilimkurgu türünün popüler kültür ve yüksek kültür tartışmaları ekseninde değerlendirilmesidir. Bunun için önce 15. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar olan süreçte okuma alışkanlıklarımızın değişimi ortaya konmuş, modernizm ve yüksek kültür ilişkisi ele alınmıştır. Ardından modernizm ve sonrası dönemde eleştirmenlerin popüler kültüre bakışına yer verilmiştir. Son bölümde ise Açlık Oyunları ve Öteki Dünya adlı iki bilimkurgu romanı, bu tartışmalar bağlamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of value in literature is an issue that has been thought upon since the very old times. Distinctions between the popular culture and the high culture have been one of the determining standards of this value for a long time. Subject-matter of this dissertation is an evaluation of the science fiction genre with reference to the dis-cussions over popular culture and high culture. To do this, I first presented the change in our reading habits over a period from the 15th century to the 20th century, address-ing the relationship between the modernism and the high culture. Then I elucidated the views of the critics about the popular culture during the modernism and post-modernism era. I evaluated the literary genres in general and the science fiction genre in particular under the light of these discussions. In the final section, I examined two science fiction novels, Hunger Games and Kingdom Come, within the context of popular culture and high culture.