Harmonik sayılar içeren seriler
Series involving harmonic numbers
- Tez No: 605592
- Danışmanlar: PROF. NECDET BATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konunun tarihçesi kısa bir şekilde özetlenmiştir. İkinci bölümde tezin ana konularında kullanılan bazı tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Euler'in çalışmalarından sonra en önemli çalışmalar diyebileceğimiz harmonik sayılar içeren bazı klasik seri örneklerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde son yıllarda bu konuda yapılan bir kaç tane makale incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter, the history of the subject is summarized briefly. In the second part, some definitions and theorems used in the main subjects of the thesis are given. In the third chapter, after Euler 's works, some examples of classical series containing harmonic numbers which can be considered as the most important studies are given. In the fourth chapter, several articles on this subject have been examined in recent years.