The perception and experience of spatial segregation: Dikmen 5th Stage Gecekondu Neighborhood and Park Oran Gated Community
Mekansal ayrışma algısı ve deneyimi: Dikmen 5. Etap Gecekondu Mahallesi ve Park Oran Güvenlikli Sitesi
  1. Tez No: 605599
  2. Yazar: ERGÜL EFTAL ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HELGA IDA RITTERSBERGER-TILIC
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tezin amacı, Dikmen 5. Etap gecekondu mahallesi ile Park Oran güvenlikli sitesi arasında mekansal ayrışma olup olmadığını anlamaktır. Bu iki yerleşim yeri arasında mekansal ayrışma varsa, bu, yerleşim yerleri sakinlerinin mekan kullanımı ve mekan algısı üzerinden incelenecektir. Ayrıca, bu tez iki grubun mekan kullanımında toplumsal cinsiyet, etnisite, sosyo-ekonomik statu açısından farklılıkların olup olmadığı araştıracaktır. Bu çalışmada Dikmen 5.etap gecekondu mahallesi ve Park Oran güvenlikli sitesi sakinlerinin mekansal algısı ve mekan kullanımı, Lefebvre'nin mekan teorisi, özellikle onun mekansal üçlüsü ve soyut mekan kavramsallaştırması çerçevesinde analiz edilecektir. Bu çalışmanın bulguları, söz konusu iki mahalle arasında – mahalle sakinlerinin mekan kullanımında ve algısında kendini gösteren- mekansal ayrışmanın olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to understand if there is spatial segregation between Dikmen 5th stage gecekondu neighborhood and Park Oran gated community. If so, it will be examined how spatial segregation is observed following the use/ experience and perception of space of the inhabitants. This thesis will also trace if there are differences according to gender, ethnicity and socio-economic status in the use/ experience of two groups. Dikmen 5th stage gecekondu neighborhood and Park Oran gated community residents' perception and use of space will be analyzed in the light of theory of space of Lefebvre, specifically around his spatial triad and his conceptualization of abstract space. The results of this thesis denote the existence of spatial segregation, which reveals itself in the experience and perception of space of the residents, between the two mentioned neighborhoods.