Örgütsel iletişim ve motivasyon ilişkisi: Bir uygulama
Organizational communication and motivation relationship: An application
  1. Tez No: 605620
  2. Yazar: MELİH AĞIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ALTINBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüz örgütlerinin hedefi çalışanların amaçları ile örgütün amaçlarını bir araya getirebilmek ve bütünleştirebilmektir. Örgütlerin hedeflerine ulaşmada çalışanlarından beklentileri olabildiği gibi tabii olarak da çalışanların bulundukları örgütsel yapılardan pek çok farklı beklentileri olabilmektedir. Motivasyonun kaynağını oluşturan bu beklentilerin işletme içerisindeki doğal ve daimi olarak gerçekleşen süreçlerden biri olan örgütsel iletişim ile sağlanabilmesi mümkün olabilmektedir. Örgütsel iletişim ile çalışanların örgütün temel değerleri üzerinde bir araya gelmesi sağlanarak çalışanın örgüte olan adaptasyon süreci hızlandırılmakta ve çalışanın örgütsel bağlılığı artırılabilmektedir. Bulunduğu örgütsel yapıya adaptasyon sağlayan çalışanın aidiyet duyguları ile birlikte iletişim algıları artacak ve motivasyon süreci hızlanacaktır. Hazırlanan bu yüksek lisans tezinin amacı örgütsel iletişim ve motivasyon konusunda bilgi vererek, örgütsel iletişim uygulamalarının çalışanların motivasyonu üzerinde etkisi olup olmadığını saptamak ve varsa bu etkinin hangi boyutlarda ortaya çıktığını tespit etmektir. Bu bağlamda işletmelerde kurulu biçimsel ve biçimsel olmayan iletişim sistemlerinin çalışan motivasyonuna etki düzeyi ölçülmüştür. Bu çalışmada özel bir firma çalışanlarına yönelik uygulamalı bir araştırma yapılmış ve tarafımızdan hazırlanan anket formu ile toplanan veriler değerlendirilerek SPSS 20.0 istatistik programı aracılığıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Contemporary organizations aim to convene and unify the goals of organizations and employees. In reaching their targets, just like organizations have expectations from their employees, employees have differing expectations from their organizations. These expectations that compose the main source of motivation can be fulfilled by organizational communication that occur spontaneously and constantly. Organizational communication can be used for understanding organizational values in order to accelerate the process of the adaptation and organizational commitment of the employees. The process of motivation of the employees will be shortened and the perception of communication will be increased, as the employees adapt to their organizations and establish feelings of belonging to their organizations. The objective of this master's thesis is to determine whether organizational communication practices have an effect on the motivation of employees by giving information about organizational communication and motivation. In this context, the level of impact on employee motivation of formal and informal communication systems established in enterprises will be measured. The main objective of this master thesis is to understand whether organizational communication practices have an effect on the motivation of employees, and if they do, to determine how they affect employees' motivaiton. In this context, motivation levels of employees was measured in formal and informal communication structures in business. In this study, an applied research was conducted to the employees of a private firm. Data were collected via a survey prepared by us and results were analyzed by SPSS 20.0 program.