Opere edilen akciğer kanseri olgularında nötrofil/lenfosit oranının ve platelet/lenfosit oranının prognoz ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between neutrophil/lymphocyte ratio and platelet/lymphocyte ratio and prognosis in operated lung cancer cases
- Tez No: 923025
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EGEMEN DÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Akciğer kanseri her ne kadar günümüzde cerrahi ve onkolojik tedavi yöntemleri gelişmiş olsa da hala dünya genelinde en yüksek insidans ve mortalite oranlarına sahip olan kanser türüdür. Günümüzde operasyon kriterlerini sağlayan hastalarda erken evrede tanı alan küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinin ilk tedavi seçeneği cerrahidir. İnflamasyon, kanser gelişiminin hemen tüm aşamasında tümör oluşumuna gerekli zemini hazırlar. Tümör dokusunda inflamasyon hücrelerinin varlığı bu ilişkiyi göstermektedir. Kan hücrelerinden nötrofil, lenfosit ve platelet sayıları bu süreçte değişiklik gösterebilmektedir. Çalışmamızda nötrofil/lenfosit oranı ve platelet/lenfosit oranının opere edilen küçük hücreli dışı akciğer kanseri olgularında prognoza etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'nda Ocak 2013 – Ocak 2018 tarihleri arasında küçük hücreli dışı akciğer kanseri nedeniyle opere edilen 88 hasta retrospektif olarak analiz edilmiştir. Elde edilen veriler hastalık evresi, kemoterapi-radyoterapi protokolü ve sigara kullanımı yönlerinden değerlendirildiğinde istatistiksel olarak sağkalım olasılığı açısından anlamlı bulunmuştur. Nötrofil/lenfosit oranı ve platelet/lenfosit oranı sağkalım öngörüsünde prognostik belirteç olarak kullanılabileceğine dair literatür verileri bulunmaktadır. Ancak yaptığımız 88 hastalık çalışmada nötrofil/lenfosit oranı ile sağkalım olasılığı arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Ayrıca platelet/lenfosit oranı ile de sağkalım olasılığı arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Bu inflamatuar belirteçlerin rutinde kolay tekrarlanabilir, düşük maliyetli olması gibi faydaları sebebiyle daha çok olgu içeren büyük ve çok merkezli serilerle ve aynı zamanda prospektif araştırmalarla desteklendiğinde prognoz öngörüsünde yol gösterici olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Although surgical and oncological treatment methods have been developed today, lung cancer still has the highest incidence and mortality rates worldwide. Currently, surgery is the first treatment option for non-small cell lung cancer diagnosed at an early stage in patients who meet the criteria for surgery. Inflammation prepares the necessary ground for tumour formation at almost all stages of cancer development. The presence of inflammation cells in tumour tissue shows this relationship. Neutrophil, lymphocyte and platelet counts of blood cells may vary in this process. In our study, we aimed to evaluate the effect of neutrophil/lymphocyte ratio and platelet/lymphocyte ratio on the prognosis of operated non-small cell lung cancer cases. We retrospectively analysed 88 patients who underwent surgery for non-small cell lung cancer between January 2013 and January 2018 in the Department of Thoracic Surgery, Faculty of Medicine, Eskisehir Osmangazi University. When the data obtained were evaluated in terms of disease stage, chemotherapy-radiotherapy protocol and smoking, it was found to be statistically significant in terms of survival probability. There are literature data suggesting that neutrophil/lymphocyte ratio and platelet/lymphocyte ratio can be used as prognostic markers for survival prediction. However, no statistically significant difference was found between neutrophil/lymphocyte ratio and survival probability in our study of 88 patients. There was also no statistically significant difference between platelet/lymphocyte ratio and survival probability. Due to the benefits of these inflammatory markers such as being easily reproducible in routine and low cost, they can be used as a guide in prognosis prediction when supported by large and multicentre series including more cases and also prospective studies.