Alternatif parmak pozisyonlarının flüt eğitiminde kullanımına yönelik bir ders programı tasarısı
A course design for the use of alternative finger positions in flute education
  1. Tez No: 895167
  2. Yazar: ÜMİT KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ KARAELMA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Music, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışma, alternatif parmak pozisyonlarının flüt eğitiminde kullanımına yönelik bir ders programı oluşturulması amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırma nitel bir çalışma olarak yürütülmüştür. Çalışma iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiş ve ilk aşamada bu ders planına yönelik ihtiyaç analizi yürütülmüş ve birinci alt amaç olarak bulgular kısmında yer verilmiştir. İhtiyaç analizini ortaya koymak adına araştırma bir temel nitel araştırma çalışması olarak gerçekleştirilmiş ve maksimum çeşitleme örneğiyle katılımcı grubu belirlenerek sekiz öğretim üyesinin yapılandırılmış bir görüşme formu aracılığıyla alınan görüşleri doğrultusunda ortaya konulmuştur. Mülakatların tamamı yüz yüze gerçekleştirilip kayıt altına alınmıştır. İkinci aşamada ise ihtiyaç analizi sonrasında belirlenen hedefler doğrultusunda taslak ders programı ortaya çıkmış ve nitel yaklaşımla bir eylem araştırması olarak yürütülmüştür. Araştırmanın katılımcı grubu amaçlı örneklem yöntemiyle seçilmiş mesleki flüt eğitimi alan 12 lisans öğrencisinden oluşmaktadır. 14 haftadan oluşan eylem planı dahilinde 12 lisans öğrencisiyle toplamda 28'er saat ders vi yapılmıştır. Tümü yüzyüze gerçekleştirilen derslerin görüntülü ses kaydı alınarak arşivlenmiş ve veri toplamak adına her bir ders için gözlem formları oluşturulmuş ve ölçme değerlendirme süreci her dersin sonunda gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler betimsel analize tabi tutulmuştur. Analiz sonrası elde edilen bilgiler araştırmacı tarafından düzenlenmiş, temalarla ilişkilendirilerek elde edilen yorumlara bulgular kısmında yer verilmiştir. Değerlendirme sürecinde gözlem formlarından elde edilen puanlamalar için alandan üç flüt eğitimcisi aracılığıyla uzman görüşü alınmıştır. Bu uzman görüşü ile değerlendirme formlarından alınan puanlar karşılaştırılarak geçerlik güvenirlik sağlanmıştır. Çalışmanın sonucunda alternatif parmak pozisyonlarının (APP) entonasyon, parmak tekniği ve farklı ses renkleri boyutunda kullanıldığı kategorilerine ulaşılmış ve eylem planı sonrasında entonasyon ve parmak tekniği boyutunda başlangıç, orta ve ileri seviyelerde öğretiminin nasıl olması gerektiğine dair sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a course design for the use of alternative fingerings in flute education. In order to achieve this goal, the research was conducted as a qualitative study. The study was carried out in two phases. In the first phase, a needs analysis was conducted, which is presented as the first sub-objective in the findings section. The needs analysis was designed as a basic qualitative study, with a maximum variation sample comprising eight faculty members whose opinions were gathered through a structured interview form. All interviews were conducted face-to-face and recorded. In the second phase, based on the targets identified in the needs analysis, a draft curriculum was developed and executed as an action research study using a qualitative approach. The participant group for this phase consisted of 12 undergraduate students majoring in professional flute education, selected using purposive sampling. Within the scope of the 14-week action plan, a total of 28 hours of lessons were held with each of the 12 undergraduate students. All face-to-face lessons viii were recorded and archived, and observation forms were created for each lesson in order to collect data, and the measurement and evaluation process was carried out at the end of each lesson. The obtained data were subjected to descriptive analysis. The information obtained after the analysis was organized by the researcher, and the comments obtained by associating them with the themes were included in the findings section. During the evaluation process, expert opinions were obtained from three flute educators in the field for the scores obtained from the observation forms. Validity and reliability were ensured by comparing the scores obtained from the evaluation forms with this expert opinion. The study concluded that alternative fingerings (AF) are used in categories related to intonation, finger technique, and different timbres. Following the action plan, conclusions were drawn on how the teaching of intonation and finger technique should be conducted at beginner, intermediate, and advanced levels.