Satış sözleşmesinde zapttan doğan sorumluluk
Responsibility concerned in the sales agreement
  1. Tez No: 605759
  2. Yazar: ÖMER YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKIN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Satış sözleşmesinin kurulduğu sırada var olan, üçüncü kişiye ait bir hak nedeniyle satılanın tamamı veya bir kısmının alıcının elinden alınması durumunda alıcıya özel koruma imkanı sağlayan satıcının zapttan doğan sorumluluğu TBK.214 vd. maddelerinde düzenlenmiştir. Alıcı, zapt tehlikesini sözleşmenin yapıldığı sırada biliyor ise satıcının bu durumu ayrıca üstlenmemesi halinde alıcı zapttan doğan sorumluluk hükümlerinden yararlanamaz. Satıcının üçüncü kişinin hakkını gizlemesi durumunda ise, sorumluluğun kaldırılması ya da sınırlandırılması yönünde akdedilen sözleşmeler kesin olarak hükümsüzdür. Satış sözleşmesinde satım konusunun üçüncü kişi tarafından zaptı halinde zaptın sonuçları bakımından Türk Borçlar Kanunu iki hükme yer vermiştir. Bunlardan ilki üçüncü kişinin satım konusunu tamamen zaptı halinde uygulanacak olan TBK m. 217, ikincisi ise kısmi zapt halinde uygulanacak olan TBK m. 218 hükmüdür. İki hüküm arasındaki ilişkinin ve bu hükümlerin diğer hükümlerle olan ilişkisinin ortaya konulması suretiyle satış sözleşmesinde zaptın sonuçlarının incelenmesi gerekmektedir. TBK m. 217 hükmünde satış konusunun zaptı halinde sözleşmenin sona ereceği belirtilmekle satıcının sorumluluğu düzenlenmiş, bu sorumluluk kapsamında alıcı ve satıcının iade taleplerine yer verilmiştir. TBK m. 217/2 hükmünde satıcı aleyhine kusur karinesi getirilerek satıcının kusurlu olmadığını ispat etmedikçe doğan diğer zararlardan da sorumlu olacağı belirtilmiştir. TBK m. 218 hükmünde satış konusunun kısmen zaptı halinde doğacak sonuçlar düzenlenmiştir. Birinci fıkrada, satıcının alıcının uğradığı zararları tazminle yükümlü olduğu, ikinci fıkrada ise tam zapttan farklı olarak sözleşmenin sona ermesi için mahkeme kararının gerektiği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The responsibility of the seller provid in the buyer with special protection in case the whole or part of the seller sold because of a right belonging to third persons at the tıme of the establishment of the sales contract is regulated in Turkish Code of Obligations 214 and following items. İf the buyer knows that the contract is in danger of being contracted, the buyer can't take a advantage of the liability of the buyer if the seller doesn't master this situation. İn the event that the seller hides the third party's rights, thecontracts to lift or limit the liability are strictly null and void. TheTurkish Borrowing Law has issued two decrees in respect of the consecuences of the sale of the issue of sale in the contract of sake by the outsider. Of these, the third issue of thesale of the issue will be implemented in full in accordance with the provisions of Turkish Code of Obligations 217, the second one is Turkish Code of Obligations 218 which is to be applied in case of partıal seizure. The relationship between the two prıvisions must be examined in the sales contract. The liability of the seller has been regulated by stating that the contract will be terminated in the event of the sale of the itemunder Turkish Code of Obligations 217, and this responsibility includes the buyer and sellers request for extradition. Turkish Code of Obligations 217/2 stated that it would be responsible for the other damages that arise unless the seller proves that the seller is not defective by bringing malpractive against the seller. In Turkish Code of Obligations 218, the results of the sale will be partly resoved. The first buyer is obliged to compensate the buyer and these cond buyer is required to make a court order for the end of the contract.