Likya'da Apollon kültü
The cult of Apollo in Lycia
- Tez No: 605790
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yunan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu çalışmada, Likya'da Apollon Kültü üzerinde durulmaktadır. Üç ana bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, Apollon Kültü'nün kentlere göre dağılımı konuya ilişkin edebî, epigrafik ve nümizmatik kaynaklar ışığında alfabetik olarak ele alınmaktadır. İkinci bölümde, Apollon'un Leto ve Artemis ile birlikte üçlü tapınım kapsamında tapınım gördüğü kentler yine antik kaynaklar ışığında alfabetik olarak incelenmektedir. Üçüncü bölümdeyse, Tanrı'nın isminin kökeni üzerinde durulmakta; birinci ve ikinci bölümde sunduğumuz veriler, modern literatürün konuyla ilgili yorum ve tartışmalarına da yer verilerek tartışılmakta ve tarihsel açıdan değerlendirilmektedir. Sonuç olarak, Apollon'un başlangıçta eski bir Likya tanrısı olarak tapınım gördüğü ve Hellenizm'in etkisiyle Tanrı'nın tapınımına devam edildiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is emphasized on the Apollo Cult in Lycia. In the first part of the study, which consists of three main parts, the distribution of Apollo Cult by cities is discussed alphabetically under the light of literary, epigraphic and numismatic sources. In the second part, the cities where Apollo worshiped with Leto and Artemis within the scope of triple worship are examined alphabetically again under the light of ancient sources. And in the third part, the origin of the name of the God is emphasized; and the data we presented in the first and second parts are discussed and evaluated historically by including the comments and discussions of the modern literature about the subject. As a result, it is understood that Apollo was initially worshiped as an ancient Lycian God and that the worship to God continued under the influence of Hellenism.