Obez adölesanlarda core egzersiz programının fiziksel, fizyolojik ve motorik parametrelere etkileri
Effects of core exercise program on physical, physiological and motoric parameters in obese adolescents
  1. Tez No: 605843
  2. Yazar: GARİP DOKSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ YAPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
15-17 yaş arası obez erkek adölesanlarda 8 hafta süresince, haftanın 3 günü yapılan core egzersiz programının denge, kuvvet, esneklik, vücut kompozisyonu ve biyokimyasal parametreler üzerindeki etkisini incelemek amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Çalışmaya lisede okuyan 15-17 yaş arası 39 (21 deney, 18 kontrol grubunda) gönüllü obez sedanter erkek (Yaş: 16.33±0.92 yıl; Boy: 173.95±8.06 cm; VA: 92.35±13.17 kg; BKİ: 30.45±3.23 kg/m2; VYY: 29.08±4.23) katılmıştır. Deney grubuna 8 hafta süresince, haftanın 3 günü core egzersiz programı uygulanırken, kontrol grubu bu süre içinde herhangi bir aktivite yapmamıştır. Katılımcıların egzersiz öncesi ve 8 hafta sonrasında biyokimyasal kan analizleri, vücut kompozisyonu analizi, statik denge testi, esneklik, omurga açısı ölçümleri ve kuvvet ölçümleri yapılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 16.0 programı kullanılmış, verilerin normal dağılım gösterip göstermediğinin tespiti için“Shapiro Wilk”testi yapılmıştır. Egzersiz öncesi ve sonrası fark olup olmadığının tespiti için“repeated measures”(2x2 ANOVA) testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the intent to investigate the effects of core exercise program on balance, strength, flexibility, body composition and biochemical parameters at male obese adolescents, this study has been performed. 39 volunteer male sedentary (21 experimental, 18 control group) who are obese, study at high school between the ages 15-17 (Age:16.33±0.92 year; Height:173.95±8.06 cm; BW:92.35±13.17 kg; BMI:30.45±3.23 kg/m2; BF (%):29.08±4.23) participated in the study. While core exercise program was applied to experimental group 3 days a week for 8 weeks, control group didn't perform any activity within this period. Biochemical blood analyses, body composition analyses, static balance test, flexibility, spinal range of motion (ROM) measurement, and strength measurements of the participants was carried out pre-exercise and at the end of 8 weeks. SPSS 16.0 program was used for the data analysis.“Repeated measures”(2x2 ANOVA) test was used to determine if there is difference pre and post exercise.