Profesyonel kadın ragbi oyuncularında kimlik inşası
Identity construction of professional woman rugby players
- Tez No: 722583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KOCAEKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın temel amacı profesyonel kadın ragbi oyuncularının sporcu (kadınlık) kimliklerini oluşturma sürecini nasıl anlamlandırdıklarını inceleyip yorumlayabilmektir. Araştırmanın alt amaçlarına yönelik olarak da ragbi sporu yapan milli takım oyuncularının, alandaki deneyimleri aracılığıyla kimliklerini nasıl inşa ettikleri ve (kadınlık) kimliği inşa sürecinde maruz kaldıkları cinsiyetçi pratikleri beden ve iktidar ilişkisi bağlamında analiz edilmiştir. Nitel bir çalışma olarak araştırmada fenomenolojik desen kullanılmıştır. Çalışma, 25-33 yaş aralığındaki 9 milli takım kadın ragbi oyuncusu ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış bireysel görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Görüşmeler sonrasında elde edilen analiz sonucunda 4 temaya ulaşılmıştır :“Ragbi Oynamaya İmkan Tanıyan Bedenler, Ragbi'nin Cinsiyetli Halleri, Yapılar ve Var Olma Mücadelesi ve Daha Görünür Bir Ragbi”. Yapılan analiz sonucunda elde edilen veriler ragbi sporunun, toplumsal cinsiyetlendirilmiş bir alan olduğunu göstermiştir. Ragbi, bir mücadele alanı olarak alana dahil olabilmenin sosyal ve fiziksel sermayeye bağlı olduğu gibi ekonomik sermayenin de dolaşımda olmadığı bir alandır. Ayrıca bu alanda disipline edici iktidar pratiklerinin uygulamaları da dikkat çekmektedir. Sonuç olarak ragbi, bir yandan kadınların geleneksel kadınlık normlarını yeniden inşa etmesi nedeniyle baskıcı, diğer yandan beden üzerindeki denetim araçlarına karşı mücadeleleri yönünden güçlendirici bir pratik olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is being able to investigate and comment about how woman rugby players understand the process of creating their athlete (femininity) identity. For sub purposes of this research,how national team players who are playing rugby built their identity through their experiences in this field and the sexist practices that they are exposed to in the process of building up womanhood identity were analyzed in the context of physic and power relation. As a qualitative work, a phenomenological figure was used in this research. This study was conducted nine woman national rugby players who aged between 25 and 33 years old.The data of the study was gathered by personal interviews which are half-configured. The datas were analyzed by content investigation method. As a result of the interviews, four main theme were gathered:“Bodies Allowed to Play Rugby”,“Gendered Satate of Rugby”,“Structures and Struggling for Existance”and“More Visible Rugby”. The datas that we got as a result of the analysis show that rugby sport is a social gendered field. Rugby, as a struggling field, is a field that being a part of it depends on social and physical funds but not economic circulation. Also, the applications of the power practices which are disiplinary draw the attetion. In conclusion, on the one hand, rugby showed us that it is oppressive because women have to rebuild their traditional femininity standards, on the other hand , in terms of struggle against the control tolls on the body, it is a strengthening practice.