Zonguldak Kömür Havzası'nda işçi sınıfı oluşumu
Working class formation in Zonguldak Coal Basin
  1. Tez No: 605890
  2. Yazar: AKIN BAKİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ERBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışma Zonguldak Kömür Havzası'ndaki işçi sınıfı oluşum sürecini toplumsal ve tarihsel dinamikleriyle anlama ve açıklama çabasıdır. Çalışmanın temel problemi; Zonguldak Kömür Havzası'ndaki işçi sınıf oluşumunda, işçi sınıfı hareketlerini oluşturan açık ve gizli direniş örüntülerinin tarihsel, politik ve kültürel kaynaklarının neler olduğu ve bu kaynaklardan nasıl beslenildiği sorusudur. Çalışmanın temel amacı, Zonguldak Kömür Havzası'nda deneyimlenen sınıflar arası ve sınıf içi çatışmaların tarihsel süreçlerini işçilerin gözünden değerlendirerek analizini yapmaktır. Saha çalışması Zonguldak (Merkez, Kilimli, Kozlu, Çaycuma, Gelik, Ereğli), Bartın, Ankara (Çankaya) ve İstanbul'da (Kadıköy) gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ampirik bulgular tezin iddialarının somutlaştığı Zonguldak Kömür Havzası'nda işçi sınıfı oluşumunun tarihsel süreci içerisinde kuramsal çerçeveyle birlikte sunulmaktadır. İşçilerin gündelik hayatı; emek süreci içinde ve dışındaki deneyimleri, sınıf çatışmasının ön plana çıktığı nesnel koşullardan olan grevler sırasındaki beklenti, eylem ve direniş pratiklerinin işçi sınıfının oluşum sürecinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand and explain the process of working class formation in Zonguldak Coal Basin through the perspective of social and historical dynamics. The main problem of the study is the question of what the historical, political and cultural resources of the declared and undisclosed form of resistance patterns constituting the working-class movements in the process of working class formation in Zonguldak Coal Basin are, and how it is nourished from these resources. The main purpose of this study is to evaluate the historical processes of interclass and intraclass conflicts experienced in the Zonguldak Coal Basin from the workers' perspective. The field study was conducted in Zonguldak (Center, Kilimli, Kozlu, Caycuma, Gelik, Eregli), Bartin, Ankara (Cankaya) and Istanbul (Kadikoy). Empirical findings are presented along with the theoretical framework within the historical process of working class formation in the Zonguldak Coal Basin, where the claims of the thesis are embodied. It has been concluded that the daily life of the workers- their experiences in and out of the labor process- and the expectation, action and resistance practices during strikes, which are the objective conditions in which class conflict stands out, are effective in the formation process of the working-class formation.