8. sınıf öğrencilerinin ‟enerji dönüşümleri ve çevre bilinci'' ünitesinin akademik başarı ve fene karşı tutumlarına yaratıcı drama yönteminin etkisi
The effect of creative drama method on academic achievement and science attitudes of 8th grade students ‟energy transformations and envi̇ronmental awareness'' unit
  1. Tez No: 605899
  2. Yazar: NADİRE HANNA ÖNALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA YAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Fen Bilimleri dersinde drama yönteminin kullanımının öğrencilerin derse karşı ilgi, tutum, motivasyon, güdüleme gibi birçok etkisi vardır. Aynı zamanda bilgiyi somutlaştırır, dikkat çeker, hatırlamayı sağlar, zamandan tasarruf sağlar, yaparak yaşayarak öğretir. Bu araştırmanın amacı ilköğretim Fen Bilimleri derslerinde yaratıcı drama yönteminin öğrencilerin akademik başarıları ve Fen Bilimleri dersine yönelik tutumları üzerindeki etkiyi incelemektir. Araştırmada nicel yöntem uygulanmıştır. Araştırma neden-sonuç ilişkisini belirlemeye dayandığından yöntem olarak yarı deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplu yarı deneysel modelde 2018-2019 eğitim öğretim yılında Sempaş İlköğretim Okulunun 8. sınıfında okuyan 63 öğrenci ile yapılmıştır. Araştırmada kontrol gruplu ön-test son-test modeli kullanılmıştır. Deney grubunda yaratıcı drama yöntemiyle, kontrol grubunda ise geleneksel yöntemle“Enerji Dönüşümleri ve Çevre Bilinci”ünitesi işlenmiştir. Öğrencilerin akademik başarılarını ölçmek için“ Fen Bilimleri Ünite Başarı Testi ˮ ayrıca tutumlarını ölçmek için ”Fen Bilimleri Tutum Testi" uygulanmıştır. Fen Bilimleri ünite başarı testi ve Fen Bilimleri dersine yönelik tutum testi deneysel çalışma öncesinde ve sonunda ön-test ve son-test olarak her iki gruba da uygulanmıştır. Bu testlerin sonucunda elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Science) programıyla çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda yaratıcı drama yönteminin uygulandığı deney grubu ile geleneksel yöntemin uygulandığı kontrol grubunun başarı düzeyleri ve Fen Bilimleri dersine yönelik tutumları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Buna göre drama yönteminin kullanımının fen bilimleri dersinde akademik başarıyı arttırdığı ve fen bilimleri dersine karşı olumlu tutum geliştirdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The use of drama method in Science course has many effects such as interest, attitude, motivation, motivation towards students. At the same time, it embodies knowledge, draws attention, allows to remember, saves time, teaches by living. The purpose of this study is to examine the effect of creative drama method on student's academic achievement and their attitude towards science lessons. Quantitative method was used in the research. Experimental design was used as quantitative method because the research was based on determining cause-effect relationship. In the experimental and control group quasi-experimental design The study was carried out during 2018-2019 educational year, at the Sempaş Elementary School, on 8th grade with 63 students. Creative drama method was used in the experimental group, and the traditional method in control group. The subject of“Enerji Dönüşümleri ve Çevre Bilinci”was taught to the both groups. ‟Science Achievement Test“ has been used to measure students academic achievement and also ”Science Attitude Test" has been used to measure their attitudes.The science achievement test was prepared to determine student's academic achievement along with an attitude test to measure student's attitudes towards science. The science achievement and attitude tests were administered to both groups before the application as pre-test and after the application as post-test. The results were examined in SPSS (Statistical Package for Social Science) program.The results revealed significant differences between experimental and control groups in their academic achievement as well as their attitudes towards science. The experimental group scored significantly higher than the control group. Accordingly, it can be said that the use of creative drama method academic achievement in science and poses a positive attitude towards science.