The influence of education-themed movies on pre-service teachers' perception of effective teacher attitudes and personal-professional attributes
Eğitim temalı filmlerin öğretmen adaylarının etkili öğretmen tutumlarına yönelik algıları ve kişisel-mesleki nitelikleri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 605908
  2. Yazar: ELİF TUĞÇE GEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Program Geliştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmen adaylarının eğitim temalı filmlerle ilgili deneyimlerini incelemek, eğitim temalı filmlerin öğretmen adaylarının etkili öğretmen niteliklerine yönelik algılarını, öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarını ve adayların algı ve tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemek ve eğitim temalı film izlemenin, izlenen film sayısının, cinsiyetin, bölümün ve sınıf düzeyinin adayların algı ve tutumları üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu amaçla, tarama deseni kullanılmış ve çalışmaya Ankara'da bir kamu üniversitesinde öğrenim görmekte olan 427 ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf öğretmen adayları katılmıştır. Veri toplamak için araştırmacı tarafından geliştirilen üç veri toplama aracı kullanılmıştır. Veriler içerik analizi, betimsel ve çıkarımsal analizler yoluyla analiz edilmiştir. İlk olarak, bulgular, öğretmen adaylarının çoğunun eğitim temalı bir film izlediğini ve adayların bu filmleri bir defadan fazla izlediklerini ve/veya bu filmlerden etkilendiklerini ortaya çıkarmıştır. İkinci olarak, öğretmen adaylarının etkili öğretmen niteliklerine ilişkin algıları ile öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarının olumlu olduğu ve adayların algıları ile tutumları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Üçüncü olarak, tek yönlü MANOVA'lar, eğitim temalı film izlemiş olma, cinsiyet ve bölümün öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları ve etkili öğretmen niteliklerine ilişkin algıları üzerinde istatistiksel açıdan anlamlı etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Filmlerin öğretmen adayları üzerindeki etkileri dikkate alındığında, sınıf içinde ya da dışında izlenecek filmlerin dikkatlice seçilmesi gerekmektedir. Ayrıca, öğretmen adaylarına, etkili öğretmen niteliklerini öğrenme ve öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarını geliştirme fırsatı sunulmalıdır. Dahası, bu çalışma farklı üniversitelerdeki benzer örneklemlerle tekrarlanmalı ve öğretmen adaylarının etkili öğretmen niteliklerine ilişkin algıları ve öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarında farklılık yaratan faktörleri daha iyi anlamak için nitel çalışmalar yürütülmelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate pre-service teachers' experiences with education-themed movies, determine their perceptions on effective teacher attributes, attitudes towards teaching profession, and the relationship between their perceptions and attitudes, and find out the influence of seeing an education-themed movie, number of movies seen, gender, major and grade level on their perceptions and attitudes. Thus, a survey design was employed with a sample of 427 second, third and fourth year pre-service teachers enrolled in a public university in Ankara. Three instruments developed by the researcher were used to collect data. The data were analyzed through quantitative and qualitative methods. First, the analysis showed that most participants saw an education-themed movie, and some of them re-watched these movies and/or found them influential. Second, it was found that pre-service teachers' perceptions on effective teacher attributes and attitudes towards the profession were positive, and there was a statistically significant relationship between their perceptions and attitudes. Third, the one-way MANOVAs revealed that seeing an education-themed movie, gender and major had statistically significant influences on their perceptions on effective teacher attributes and attitudes towards the profession. Considering their influence, the movies should be selected carefully. Pre-service teachers should be given opportunities to become more aware of effective teacher attributes and develop their attitudes towards the profession. Moreover, this study should be replicated with similar samples and qualitative studies should be conducted to better understand the factors that may influence their perceptions on effective teacher attributes and attitudes towards the profession.