Türkiye'nin serbest ticaret anlaşmaları, Güney Kore örneği ve dış ticarete etkileri
Turkey's free trade agreements, South Korea model and foreign trade effects
  1. Tez No: 605951
  2. Yazar: YASEMİN YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE TAHSİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Türkiye, ihracata yönelik sanayileşme politikasını uygulamaya başladığı tarihten itibaren pek çok ülke ile etkin dış ticaret ilişkilerinde bulunmuştur. Dış ticaretin faydalarını arttırmak, ülkenin mal ticaretini en verimli hale getirmek için ekonomik entegrasyonlara dâhil olmuştur. Bu ekonomik entegrasyonların en çok tercih edilen türlerinden olan serbest ticaret anlaşmaları, günümüz Türkiye ekonomisi ve gelecek dinamikler için önemli bir rol oynamaktadır. Dış ticareti en etkin hale getirmek, iç piyasa rekabetini arttırmak, maliyetleri düşürmek, yeni pazarlara ulaşmak ve kaynak verimliliğini sağlamak amacıyla ülkeler serbest ticaret anlaşmaları imzalamaktadırlar. Geçmişte ülkeler, taşımacılık maliyetlerini minimuma indirmek ve kültürel yakınlık gibi sebeplerle coğrafi konumuna en yakın ülkelerle ekonomik entegrasyon sağlamaktaydı. Fakat günümüz değişen dengeleriyle artık dünyanın uç kesiminde yer alan bir ülkeyle de serbest ticaret anlaşmaları imzalanmaktadır. Yakın konumda bulunan serbest ticaret anlaşmaları sağlayan pek çok ülkeye nazaran da verimli sonuçlar elde edildiği görülmektedir. Bunun en belirgin örneği ise bu çalışmada da incelenecek olan Türkiye ve Güney Kore serbest ticaret anlaşmasıdır. Bu çalışma Türkiye'nin Avrupa Birliği ile birlikte girdiği Gümrük Birliği sürecinin bir sonucu olarak yürürlüğe giren serbest ticaret anlaşmalarından biri olan Güney Kore-Türkiye serbest ticaret anlaşması ile ilgilidir. Bu kapsamda ''Serbest ticaret'' kavramı açıklanacak olup, Türkiye'nin imzalamış olduğu serbest ticaret anlaşmaların gelişimi ve sonuçları ele alınacaktır. Bu çerçevede Türkiye ve Güney Kore arasında yapılan serbest ticaret anlaşmasının nedenleri, gelişimi ve serbest ticaret anlaşmalarından elde edilen olumlu, olumsuz sonuçları değerlendirilecektir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise iki ülke arasında gerçekleşen serbest ticaret anlaşmalarının etkilerini analiz etmek amacı ile RCA(Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler), RXA(Göreli İhracat Üstünlüğü) ve endüstri içi ticaret verileri değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Turkey has been in contact active trade relation with many countries from beginning of applying export oriented industrialization. Turkey has involved in economic integration in order to increase the benefits of foreign trade and optimize the country's trade in goods. Free trade agreements, one of the most independents form of the economic integration, play important role of the future dynamics and today`s Turkey economy. Countries sign free trade agreements in order to make international trade most efficient, increase domestic market competition, reduce costs, reach new markets and ensure resource efficiency. In the past, counties provided the integration to minimize transport costs with closest countries. However, with the changing balances of today, free trade agreements are signed with a country in the far end of the world. It has been observed that productive results have been obtained compared to the countries whose geographical location is close. The most obvious example, which is to be examined in this study is Turkey-South Korea free trade agreement. This study is concerned with free trade agreement that has entered into force between Turkey and South Korea as a consequences of accelerated number of free trade agreements after Turkey's entry to custom union with European Union. In this context, the concept of 'free trade' will be explained, the development and results of free trade agreements of Turkey would be analyzed. In the third part of the study, RCA (Revealed Comparative Advantages), RXA (Relative Export Advantage) and intra-industry trade data will be evaluated in order to analyze the effects of Free trade agreement between two countries.