Türkiye ve Kuzey Kore medyalarında sansür olgusunun karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of media censorship case of Turkey and North Korea
  1. Tez No: 605965
  2. Yazar: SEUNGHOON AHN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU KAYA ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Tarih boyunca siyasi iktidarlar, insanların görüşlerini çeşitli mecralarda özgürce dile getirmelerini, elde ettikleri bilgileri istedikleri şekilde yayabilmelerini endişeyle karşılamış ve basın özgürlüğünü, kimi zaman muğlak ifadelerle hazırlanmış kanuni tedbirler, kimi zamansa dönemin teknolojik imkânlarıyla sınırlandırmaya çalışmışlardır. Böylelikle bilginin kendisini ve üretilme yöntemlerini elinde tutan güç, bilginin iktidarını da elde etmiştir. Günümüzde medyanın, en temel bilgi üretim mecralarından biri olduğu düşünüldüğünde, sansür olgusunun özellikle baskıcı iktidarlar açısından önemi ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda çalışmada, Kuzey Kore medyasında ve basın özgürlüğüne sahip bir ülke olarak Türkiye medyasında yayınlanan haberler incelenmiştir. Bu yolla, Türkiye ve Kuzey Kore'de sansür olgusu, medya metinleri ve yayın politikaları üzerindeki etkisi bağlamında karşılaştırmalı olarak analiz edilmiş ve söz konusu etki ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Throughout history, political authorities have been concerned with the possibility of people expressing their opinions freely in various channels and disseminating the information they have obtained as they wish, and they have tried to limit the freedom of the press, sometimes with vague expressions of legal measures, and sometimes with technological means of the time. Thus, the power that holds the knowledge itself and its methods of production has also acquired the power of knowledge. Considering that the media is one of the most basic information production medium, the importance of censorship in terms of repressive powers emerges. In this context, both the news published in North Korean media and in the media of Turkey which is referred as a country with freedom of the press was investigated within the scope of this study. In this way, the impact the phenomenon of censorship in Turkey and North Korea on media texts and publication policies are analyzed comparatively and the effect in question is presented.