Türkçe dersi öğretim programı'nda yer alan kök değerler açısından Rafadan Tayfa Çizgi Filminin incelenmesi
Investigation of Rafadan Tayfa Cartoon in terms of root values in Turkish language teaching program
- Tez No: 606049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KURUDAYIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Çocukların en fazla iletişim kurduğu araçların başında gelen televizyonun kültür aktarımı bakımından büyük öneme sahip olduğu söylenebilir. Rafadan Tayfa'nın ilk gösterim yılı 2018 olan on bölümü vardır. Bu çalışmada bahsedilen on bölümün içerdiği kök değerleri ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu temel amacı ortaya koymak için bölümler, Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda yer alan adalet, dostluk, dürüstlük, öz denetim, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik ve yardımseverlik kök değerleri açısından incelenmiştir. Alt amaçlar ise incelenen bölümlerin kök değerler açısından nitelik ve niceliğinin tespit edilmesidir.Araştırmanın sonucunda incelenen bölümlerde toplam 742 veri tespit edilmiştir. Bunlardan 674'ü sözlü, 68'i ise görseldir. En çok tekrarlanan değerin öz denetim olduğu görülmüştür. Bu değeri sırasıyla sorumluluk ve saygı takip etmektedir. En az tespit edilen değer ise vatanseverlik olmuştur.
Özet (Çeviri)
It can be said that television is of great importance in terms of cultural transfer which is one of the tools children communicate the most. Rafadan Tayfa has ten chapters being the first show year of 2018. In this study, it is aimed to reveal the values which mentioned ten chapters include. In order to put forward this main objective, these chapters were examined in terms of the root values of justice, friendship, honesty, self-control, patience, respect, love, responsibility, patriotism and hepfulness included in Turkish Course Curriculum. The sub-objectives are to determine the quality and quantity of the sections examined in terms of root values.As a result of the research, a total of 742 values were determined in the examined sections. 674 of these are verbal and 68 of them are visual.It was realized that the most repeated value had been self-control value. Responsibility and respect follow this value in turn. As for the least determined value, it was patriotism.