Konya il merkezindeki deri çantaların incelenmesi
Investigation of bags in Konya province center
  1. Tez No: 606048
  2. Yazar: FADİME ÇORUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Eğitim ve Öğretim, Giyim Endüstrisi, Crafts, Education and Training, Clothing Industry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
El sanatları, tarihin başlangıcından bu yana ülkenin sanat zevklerini, kültürlerini, değer yargılarını, estetik yönlerini, dünya görüşlerini ve yaşam biçimlerini belgeleyen kültür hazinesidir. Kültür hazinesi oluşturan el sanatı incelemesinde yer alan dericilik sanatı insanlığın varoluşundan itibaren gelişim göstermiştir. İnsanoğlu ilk zamanda yiyecek ihtiyaçlarını ve emniyet sağlamak amacıyla avlanmışlardır. Avladıkları hayvanın derilerinden de yararlanmayı düşünmüşlerdir. Türkler deriyi işleyip, ürüne dönüştürerek, ihtiyaca cevap verebilecek fonksiyonlar kazandırmış ve tarih içinde kültür-sanat değeri taşıyan nitelikli eserler ortaya koymuştur. Araştırma, Konya ilindeki deri çantaları konu almıştır. Ankara ilindeki atölyelerde üretilen çantaları hangi teknik, renk, kompozisyon, desen ve malzemenin kullanıldığını tespit etmek, tanıtmak ve tüketici tercihlerini dikkate alarak sağlıklı bir şekilde yaşatılmasını sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Araştırma da sanat, sanatın tarihi, el sanatı, el sanatının tarihi, Konya'nın genel durumu, deri, dericilik, derinin tarihine ayrıca çanta hakkında genel bilgilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of history, handicrafts are the cultural treasures that document the country's art tastes, cultures, value judgments, aesthetic aspects, world views and lifestyles. In the study of handicraft which constitutes a cultural treasure, the art of leatherwork has developed since the existence of humanity. Mankind was first hunted for food needs and safety. They also thought to benefit from the skin of the animal they hunt. The Turks processed the leather, transformed it into a product, gained functions that could meet the needs and produced qualified works of cultural and artistic value throughout history. The research was focused on leather bags in Konya. The bags produced in the workshops in Ankara are prepared in order to determine which techniques, colors, compositions, patterns and materials are used, to promote them and to keep them alive in a healthy way by taking consumer preferences into consideration. In the research, art, history of art, handicraft, history of handicraft, general condition of Konya, leather, leatherwork, history of leather and general information about handbags are given.