Algılanan çevrimiçi alışveriş kolaylığı ve algılanan e-hizmet kalitesinin çevrimiçi satın alma niyeti üzerindeki etkileri
The effects of perceived online shopping convenience and perceived e-service quality on online purchase intention
- Tez No: 606059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ERYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı algılanan çevrimiçi alışveriş kolaylığının ve algılanan e-hizmet kalitesinin tekrar satın alma niyeti üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Bu amaçla, algılanan çevrimiçi alışveriş kolaylığının boyutları belirlenerek boyutların ve e-hizmet kalitesinin tekrar satın alma niyeti üzerindeki etkileri Çin ve Türkiye örneklemleri üzerinde test edilmektedir. Çalışmada 197 Türk ve 207 Çinli tüketiciden elde edilen veriye keşifsel faktör analizi ve hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre, Çin örneklemi için algılanan çevrimiçi alışveriş kolaylığı boyutlarından arama ve değerlendirme kolaylığı, işlem kolaylığı ve e-hizmet kalitesi tekrar satın alma niyetini etkileyen faktörlerdir. Türkiye örnekleminde satın alma kolaylığı, satın alma sonrası kolaylık ve e-hizmet kalitesi tekrar satın alma niyetini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde olumlu etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of online shopping convenience and e-service quality on the repurchase intention. For this purpose, at first, the dimensions of online shopping convenience were identified. Afterwards, the effects of dimensions of perceived online shopping convenience and e-service quality on repurchase intention were tested for Chinese Turkish samples. In this study, the data obtained from 197 Turkish and 207 Chinese consumers were analyzed by exploratory factor analysis and hierarchical regression analysis. According to the findings of the study, for Chinese sample, search and evaluation convenience, transaction convenience and e-service quality significantly influence repurchase intention. In Turkish sample, purchase convenience, post purchase convenience and e-services quality significantly effect repurchase intention.