Arapçada kelimelere fiil gibi etki etme gücüne sahip isimler ve öğretim yöntemleri
The nouns working as transitive verbs in Arabic and their teaching methods
- Tez No: 606076
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNAYETULLA AZİMOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Biz bu çalışmamızda konumuz ile ilgili bazı önemli meselelere dokunduk. Tezimizi yazmadan önce ciddi bir literatür taraması yapmak sureti ile konumuzu araştırdık. Daha sonra elde ettiğimiz bütün materyalleri tasnif etdik ve çalışmamıza başladık. Biz bu konunun anlaşılması için elimizden geldiği kadar konuyu geniş tutmaya ve anlaşılır bir şekilde izah etmeye çalıştık. Biz tezi yazarken hem modern metinlere, hem de klassik metinlere yöneldik ve Türkçe ile onları kısman da olsa, kıyaslamaya çalıştık. Aynı zamanda konunun rahat anlaşıla bilmesi için kolaydan zora doğru bir yol izledik. Ayrıca dilcilerin konu ile ilgili farklı görüşlerini sunduk ve en doğru görüşü tercih etmeye gayret ettik. Netice olarak, fiil gibi etki yapma gücüne sahip olan kelimelerin çok geniş bir konu olduğunu ve konunun her zaman tashih edilmeye ve geliştirilmeye muhtaç olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we touched on some important issues related to our subject. Before writing our thesis, we investigated our subject by making a serious literature review. Then, we have classified all the materials we have obtained and we started our work. We have tried to understand this issue as far as we can and to explain it in a comprehensive manner. When we wrote the thesis, we turned to both modern texts and classic texts and tried to compare them with Turkish, at times. At the same time, we have followed a path from easy to difficult to understand the subject. We also presented different views of the linguists on the subject and tried to choose the right opinion. As a result, we have seen that the words that have the power to act like the verb are a very broad subject and the subject always needs to be corrected and developed.