Standart Türkçe ve standart Çuvaşçada ad yan cümleleri
Nominal clauses in standart Turkish and standart Chuvash
  1. Tez No: 606114
  2. Yazar: BUĞRA OĞUZHAN ULUYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
İki farklı ifade, birtakım biçimbilgisel ya da sözdizimsel yöntemler kullanılarak birleştirilebilmektedir. Cümlelerin birleşmesiyle birlikte, cümle yapıları, birtakım yönetim ve bağlama ilişkileri bakımından farklılaşabilecekleri gibi bazen her iki ifade de temel yapılarını koruyabilmektedir. Bazı dillerde de tipolojik olarak, cümle birleşmelerinde cümleler temel formlarını korumaktadır. Cümle birleşmelerinde özel bağlaçlar-edatlar kullanılabildiği gibi, bazı durumlarda herhangi bir biçimbirimine ihtiyaç duyulmadan da cümle birleşmeleri mümkün olabilmektedir. Bir biçimbirim aracılığıyla yapılan cümle birleşmelerinde ise adlaştırma işlemi devreye girmektedir. Adlaştırma işlemi iki farklı çıktı üretebilmektedir. Bunlar genel olarak sözdizimsel ve sözlüksel adlaştırmalardır. Bu çalışmada da Standart Türkçe ve Standart Çuvaşçadaki adlaştırmalar karşılaştırmalı olarak ele alınmaktadır. Bu dillerdeki sözlüksel ve sözdizimsel adlaştırma türleri birbirinden ayrıldıktan sonra sözdizimsel adlaştırmalar / ad yancümleleri, biçim-sözdizim ara yüzü bağlamında incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Two different sentences can be combined throuhg some morphological particels or syntactic methods can be used for marking coordination/subordination. After the process of embedding / subordinating the sentences, structure of the subordinate clause can be changed, and in some special cases, both clauses can protect the finite clause structures. Embedded clauses are fully parallel to the superordinate clauses with regard to their structure and the way they are combined depending on their typology in some languages. Special suffixes or conjunctions can be used when a subordinate clause is embedded in the superordinate one, and coordinating / subordinating the clauses without any morphological marking can also be seen in different languages. Nominalization is highly used way of subordination. There are two different outputs of nominalization process: syntactic nominalization and lexical nominalization. These nominalization types are reviewed in Standart Turkish and Standart Chuvash on a comparative track. After separating two nominalization types, syntactic nominalizations / nominal clauses will be investigated with regard to morpho-syntax interface.