The influence of socio-demographic factors on consumers' perceptions about social media influencers
Sosyo-demografik faktörlerin tüketicilerin sosyal medya fenomenlerine yönelik algıları üzerinde etkisi
- Tez No: 606139
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARİD HUSEYNOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tezin temel amacı, sosyo-demografik faktörlerin tüketicilerin sosyal medya fenomenlerine yönelik algıları üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığını bulmaktır. Günümüzde, fenomenlerin yapmış olduğu reklamlarla internette çok sık karşılaşabiliyoruz, ancak sosyal medya fenomenlerinin yaptıkları reklamların birçoğu profesyonel ve akademik düzeyde olmadığı için başarılı da değildir. Bu araştırma, bu konudaki sorunların çözümüne yardımcı olacaktır. Bu çalışmada, nicel araştırma yöntemleri uygulanmış ve çevrimiçi anketle 200 katılımcıdan gerekli veriler toplanmıştır. Araştırmanın bulguları sosyo-demografik faktörlerin (medeni durum, çocuk, iş, yaş, gelir, kültür, eğitim) tüketicilerin sosyal medya fenomenlerine yönelik algıları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğunu göstermektedir. Pazarlamacılar bu araştırmanın bulgularını daha etkili pazarlama stratejilerini geliştirmek için kullanabilirler.
Özet (Çeviri)
The main reason of this thesis is to find whether there are any influence of socio-demographic factors on consumers' perceptions about social media influencers. Nowadays we can see a lot of advertisements on the internet by social media influencers, but not all of them succeed because of the social media influencers advertisements are not professional and not on the academic level. This research will help to solve problems in this field. In this study, quantitative research methods have been applied and the necessary data has been collected from 200 participants via online survey. The findings of the research show that socio-demographic factors (marital status, having child, employee, age, income, culture, education) have statistically significant impact on consumers' perceptions about social media influencers. Marketers can use findings of this research to develop more effective marketing strategies.