The failures of the Afghan reconciliation processbetween 2001 and 2014
Afganistan'da 2001 ve 2014 yılları arasında yürütülen barış sürecinin başarısız olmasının nedenleri
- Tez No: 606155
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez çalışması Afganistan'da 2001 ve 2014 yılları arasında yürütülen barış sürecinin başarısız olmasının nedenlerini araştırır. Çalışma, bu barış sürecinin başarısız olma nedeninin Pakistan'ın bozgunculuk (spoil) yapması ve Amerika Birleşik Devletleri'nin Afganistan'da Taliban'a karşı yanlış politikalar yürütmesi olduğunu iddia etmektedir. Bu çalışma, nitel araştırma yöntemi ve bozgunculuk (spoiler) teorisini kullanarak argümanlarını sunmaktadır. Bu tezde birincil kaynak olarak; barış sürecini yürüten, sürece dâhil olan ve yakından takip eden 13 kişi ile yapılan orijinal mülakatlar kullanılmıştır. Bunların arasında; Yüksek Barış Konseyi (High Peace Council) başkan yardımcısı, Afganistan Ayan Meclisi (Upper House) başkan yardımcısı, eski Taliban üyeleri (Taliban'ın eski Birleşmiş Milletler Temsilcisi, eski Pakistan Büyükelçisi, ve eski Kabil Rektörü), siyasi parti başkanları, senatörler, akademisyenler, televizyon yorumcuları ve barış sürecini yürüten devlet görevlileri yer almaktadır. Bu on üç kişiden on ikisi barış sürecinin asıl barışsız olmasının nedeninin Pakistan'ın spoil etmesi olduğuna ve beşi de Amerika'nın spoil etmesi olduğuna inanmaktadırlar. Bu şahıslar, Pakistan'ın Afganistan'daki barış sürecini spoil etmesindeki ana nedenler olarak; Afganistan ve Pakistan arasındaki sınır sıkıntısı, su sıkıntısı, Pakistan'ın Afganistan'daki ve bölgedeki ekonomik çıkarları ve Pakistan'ın Afganistan ve bölgeye karşı olan güvensizlik hissi olduğuna inanıyorlardı. Pakistan spoil etmek için, barış sürecine katılmak isteyen Taliban mensuplarını ya öldürmüş ya hapishaneye attırmıştır. Ki çoğu Taliban liderleri Pakistan'ın Peşawer, Islamabad ve Karaçi gibi büyük şehirlerinde yaşamaktalar. Mülakat yapılan on üç kişiden beşine göre, Amerika'nın bu barış sürecini spoil etmesinin ana nedenlerini ise ideolojik faktörler ve Afganistan'daki ve bölgedeki çıkarlar oluşturmaktadır. Fakat bu mülakat yapılan on üç kişiden sekizi iddia edilenin tersine Afganistan'ın Amerika'nın stratejik güvenlik ortağı olduğuna, Afganistan'ın barış sürecini spoil etmediğine fakat Amerika'nın yanlış siyasetlerinin bu süreci başarısız kıldığına inanıyorlardı. Bu sekiz şahsa göre, Amerikan'ın yanlış siyasetlerinin örnekleri olarak; 2001 yılındaki Bonn Konferansı'na Taliban'ı davet etmemesi, eski Taliban mensuplarını ülkenin yeni sistemine asimle edememesi ve Pakistan'a karşı belli bir duruşu olmaması olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the failure of Afghanistan's reconciliation process between 2001 and 2014. It argues that throughout this period, the reconciliation process in Afghanistan failed because of the spoiling behavior of neighboring Pakistan and the mistaken policies of the US in Afghanistan. This thesis presents its argument through the use of spoiler theory and qualitative research in the form of in-depth interviews. I conducted interviews with thirteen people, including public figures, scholars, senior government officials, heads of political parties, senior members of the High Peace Council, senior members of the Upper House of Afghanistan, and former high officials of the Taliban. According to the findings, Pakistan was the main spoiler of Afghanistan's reconciliation process between 2001 and 2014. According to the interviews, various factors motived Pakistan to spoil Afghanistan's reconciliation process, the most significant of which were border and water disputes between Afghanistan and Pakistan and threats to the economic interests and national security of Pakistan in Afghanistan and the region. Moreover, some interviewees –less than half- also believed that the US was also one of the spoilers of the reconciliation process. Accordingly, the motivating factor for the US was ideology and its security interests in Afghanistan and the region. More than half of the interviewees believed that the US was not a spoiler, but pursued mistaken policies, such as not inviting the Afghan Taliban to the first Bonn Conference, not co-opting their former members into the new political system, and not having a concrete policy against Pakistan, led the Afghan reconciliation to fail.