Üniversite personelinin konut tercihi ve talebi: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi örneği
Housing prefrence and demand of university staff: Kütahya Dumlupinar University
- Tez No: 606156
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ZORTUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bireylerin tercihlerine yönelik farklı davranış kalıplarını gerçekçi olarak saptayabilmek oldukça zordur. Kişilerin tercihlerinin farklılık göstermesi, tek bir davranış kalıbıyla tercihlerin belirlenmesini olanaksız kılmaktadır. Rasyonel olarak bireylerin farklı koşullarda farklı seçenekler arasından kendilerine en yüksek faydayı sağlayacak alternatifi seçmeleri beklenir. Bu aşamada kişisel tutum ve farklılıkları, psikolojik faktörleri de modele yansıtabilmek gelişmiş tercih yapısı modellerinin uygulanmasını gerektirir. Nitel tercih modelleri; bireylerin iki alternatif arasında seçim yapması durumunda ikili tercih modelleri olarak, ikiden fazla alternatif arasından tercih yapması durumunda da çoklu tercih modelleri olarak isimlendirilirler. Nitel tercih modelleri bireylerin ve seçeneklerin dikkate alınması, seçim durumlarının farklılaşmasına göre, oldukça çeşitlendirilebilen modellerden oluşmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle bireylerin seçim durumlarını etkileyen, gözlenebilen ve gözlenemeyen faktörlerin de modellere katılabildiği, gelişmiş nitel tercih modelleri biçiminde karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, multinominal (çok terimli) lojistik regresyon modeli kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is very difficult to determine the different behaviours patterns for the preferences of individuals in a realistic way. Individuals ' preferences vary, making it impossible to determine the preferences with a single behavior pattern. Rationally, individuals are expected to choose the alternative that will give them the highest benefit from different options in different conditions. At this stage, personal attitudes and differences, psychological factors to reflect the model requires the implementation of advanced preference structure models. Qualitative choice models; binary choice models in the case of individuals a choice between two alternatives, choose among alternatives in those cases where more than two are referred to as multiple choice models. Qualitative models of choice consider individuals and choices, according to the differences in the state of choice, is composed of models that can be quite diversified. With the development of technology, the factors that affect the election status of individuals, which can be observed and which can not be observed can also be added to the models, are presented in the form of advanced qualitative preference models. In this study, multinomial logistic regression model was used.