Rasyonda farklı seviyelerde azaltılan vitamin-mineral premiksinin yumurtlayan bıldırcınlarda performans, kabuk kalitesi ve kan parametrelerine etkisi
The effect of reduced vitamin-mineral premix at different levels in diet on performance, egg quality and blood parameters in laying quails
- Tez No: 606215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
Bu çalışmanın amacı yumurtlayan bıldırcın rasyonlarında azaltılmış vitamin-mineral premiksinin performans, yumurta kalitesi ve kan parametreleri üzerine etkisini belirlemektir. Sekiz haftalık yaştaki toplam 100 adet bıldırcın her birinde 5 bıldırcının bulunduğu 4 tekerrürlü 5 muamele grubuna rastgele dağıtılmıştır. Bıldırcınlar tavsiye edilen miktarın %0 (kontrol), 25, 50, 75 veya 100 seviyesinde vitamin-mineral premiksinin azaltılması ile oluşan beş deneme rasyonu ile 10 hafta boyunca yemlenmişlerdir. Muamelelerin canlı ağırlık değişimi, yumurta ağırlığı ve kitlesi, yemden yararlanma oranı, şekil indeksi, kabuk kırılma direnci ve ortalama korpüsküler hemoglobin (MCH) ve korpüsküler hemoglobin konsantrasyonu (MCHC) hariç kan parametreleri üzerine etkisi önemli olmamıştır (P>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of reduced vitamin-mineral premix on performance, egg quality and blood parameters in laying quail diets. A total of 100 quails, 8 weeks old, were randomly distributed into 5 treatment groups with 4 replicates pens of 5 birds. The quails were fed for 10 weeks on a five-trial diet consisting of a reduction of vitamin-mineral premix of 0 (control), 25, 50, 75 or 100% of the recommended amount. Treatment had no effect on body weight change, egg weight and mass, feed conversion ratio, egg shape index, egg breaking strength or blood serum parameters except mean corpuscular hemoglobin (MCH) and corpuscular hemoglobin concentration (MCHC) (P>0.05).