Mafsallı robot tasarımı ve imalatı
Design and production of robot arm
  1. Tez No: 606235
  2. Yazar: BÜLENT KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez çalışmasında, bilgisayar kontrollü 4 serbestlik dereceli bir robot kol tasarımı, imalatı ve yazılımı gerçekleştirilerek çalıştır hale getirilmiştir. Bu kapsamda ilk olarak CATİA programında robot kolun tasarımı gerçekleştirilmiş ve Matlab yazılımı kullanılarak tasarımın kinematik hesaplamaları yapılmıştır. Kinematik hesaplamalar, Matlab ve Adams programları kullanılarak doğrulanmış ve formülüze edilmiştir. Adams kullanılarak, robot eklemlerinde gerekli olan torklar hesaplanmış ve elde edilen tork değerleri baz alınarak servo motor, step motor ve kasnak seçimleri yapılmış ve robot kolun imalatı gerçekleştirilmiştir. Robotun verilen hareket reçetesine uyarak, istenilen işi yapabilesi amacıyla, formülüze edilen kinematic hesaplamalar Sysmac Studio kullanılarak yazılım haline getirilerek Omron marka PLC cihazına yüklenmiştir. Robotun operator tarafından control edilebilmesi amacıyla JAVA yazılım dili kullanılarak kullanıcı dostu bir arayüz geliştirilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda robot, operator tarafından hazırlanan reçeteyi başarılı bir şekilde takip etmiş ve istenilen işi yerine getirmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis, design, manufacturing and software preparation of computer controlled robotic arm with 4-DOF has been studied. CATIA has ben used for designing robotc arm whereas kinematic design has been carried out by using MATLAB. Calculations were verified by Matlab and ADAMS. Torques required for arm joints were evaluated by ADAMS and then servo motors, step motors and pulleys were selected. Sysmac Studio was used as a tool to formularaze kinematic equations and developed software was loaded to PLC of OMRON branch. JAVA was used to prepare user interface allowing operator's controls of robot. As a result, robot was operated and tested for kinematic requirements which user intend to follow