Konya ilinde tarım makinaları imalatı yapılan orta ölçekli işletmelerin iş sağlığı ve güvenliği açısından incelenmesi
Evaluation of work safety in medium scale enterprises manufacturing agricultural machinery in province of Konya
- Tez No: 606269
 - Danışmanlar: PROF. DR. TAMER MARAKOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tarım sektöründe artan makineleşmeyle beraber tarım makine ve ekipman imalatında da artış sağlanmaktadır. Hızla artan sanayileşme ve teknolojik gelişmeler çalışanların sağlığına ve iş güvenliğine yönelik tehlikeleri de artırmaktadır. Bu durumda, işletmelerde işin yürütülmesi sırasında meydana gelen olumsuz şartlardan çalışanları korumak, üretimin devamını sağlamak ve verimliliği artırmak için yapılan çalışmaları ifade eden“iş sağlığı ve güvenliği”kavramı da önem kazanmaktadır. Bu tez çalışmasının temel amacı, Konya ilinde tarım makinesi imalatı yapan işletmelerin iş sağlığı ve iş güvenliği açısından incelenmesidir. Tarım makinası imalatı yapan orta ölçekli beş fabrika ziyaret edilmiş ve çalışma ortamında gözlemler yapılmıştır. Çalışmada“Tehlikeli”sınıfta yer alan bu işletmelerin, Fine- Kinney Risk Analiz Metodu ile analizi yapılarak derecelendirilmesi ve risklere karşı önlemler alınması araştırılmıştır. Tarım makinesi imalat sanayi sektöründe tehlike ve risklerin önceden görülebilmesi firmalara yönetimde başarı kazandıracak ve firmaların acil durumlar için her an hazırlıklı olmalarına imkân sunacaktır.
Özet (Çeviri)
With the increasing mechanization in the agricultural sector, an increase in the production of agricultural machinery and equipment is provided. Rapidly increasing industrialization and technological developments increase the dangers to the health and safety of employees. In this case, the concept of“occupational health and safety phrase, which expresses the works carried out to protect the employees from the negative conditions that occur during the execution of the work, to ensure the continuation of production and to increase productivity, also gains importance. The main purpose of this thesis is to examine the agricultural machinery manufacturing enterprises in terms of occupational health and safety in Konya. Five medium-sized factories producing agricultural machinery were visited and observations were made in the working environment. In this study, it is investigated that these enterprises which are classified as ”Dangerous Fine are analyzed by using Fine-Kinney Risk Analysis Method and measures are taken against risks. Foreseeing the dangers and risks in the agricultural machinery manufacturing industry sector will gain success in the management of the companies and will allow the companies to be prepared for emergencies at any time.