Tarihi ve turistik yerler için tematik harita ve üç boyutlu modellerin oluşturulması: Gümüşhane örneği
Constructing a thematic map and three dimensional modelsfor the historical and touristic places: Gümüşhane example
- Tez No: 606298
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Tarihi miraslar; turizm, ülkenin tanıtımı, ekonomik kazanç gibi birçok yönden büyük öneme sahiptir. Tarihi miraslara sahip olmak önemli olduğu kadar, bunları korumak ve yaşatmak da son derece önemlidir. Tarihi eserler günümüze kadar, farklı sebeplerden birçok tahribata maruz kalmıştır. Bu nedenle; kültürel mirasın korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla yapılan çalışmalar, gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Bu konunun oldukça önemli olması sebebiyle, kültürel miras üzerine yapılan çalışmalar, detaylı ve hızlı bilgi edinmede teknolojinin kullanımını gerektirmektedir. Coğrafi Bilgi Sistemleri de bu teknolojilerin en önemlilerinden biridir. Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) doğal ve kültürel dokulara ait bilgilerin en iyi şekilde ulaşımını sağlayan ve kaynak planlamasını başarılı bir şekilde yapabilen bir sistemdir. Coğrafi Bilgi Sistemleri, harita üretimlerinin geliştirilmesine önemli katkılar sağlamış, bu sayede gerçekliğin haritaya aktarılması oldukça kolaylaşmıştır. Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanılarak oluşturulan tematik haritalar, coğrafi değişkenlik gösteren kriterlerin konularına göre ayrılarak bir haritaya aktarılması ile oluşturulur. Bu tezde, tarihi ve turistik mekânlar ile ilgili veriler kullanılarak bir tematik harita oluşturulmuştur. Bu tezde ayrıca, 3 boyutlu (3D) modelleme için gerekli olan yöntem ve teknolojiler irdelenmiş ve Süleymaniye mahallesindeki tarihi Süleymaniye Camisi'nin SketchUp ortamında modelleme çalışması yapılarak Google Earth üzerinde gösterimi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Historical heritages have a great importance in many aspects such as tourism, advertising of the country or economical profit. It is extremely important to preserve and keep them alive as well as possessing historical heritages. Historical creations exposed many damages until now because of different reasons. Therefore, the workings made for preserving and transferring cultural heritages to the next generations gain significance day by day. Since this concept is very important, the workings made on cultural heritages require using technology in rapid and detailed knowledge acquisition. Geographical Information Systems is one of the most important of these technologies. Geographical Information Systems (GIS) is a system that provides the best possible reaching of the information on natural and cultural textures and could make the resource planning successfully. Geographical Information Systems made a significant contribution to the development of map production, therefore it got easier to transfer reality to the map. The thematic maps created using Geographical Information Systems are constructed by separating the criteria for geographical variation according to the subjects and transferring them to a map.