Şanlıurfa ilinde farklı bağ terbiye sistemlerinin ekonomik yönden karşılaştırılması
Economic comparison of different vineyard finishing systems in Şanlıurfa province
- Tez No: 606344
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİYE ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Asmanın anavatanı Anadolu'yu da içine alan ve Küçük Asya denilen (Kafkasya dahil) bölgedir. Asma, üzüm verimi bakımından ekonomik ve çeşit zenginliği ile genetik materyal oluşturma açısından Türkiye'nin önemli bir bitkisidir. Bu çalışmada, Şanlıurfa il sınırları içinde yer alan kapama bağlarda kullanılan farklı terbiye sistemlerinin sulama durumu, toprak yapısı, eğim, gübreleme, bağın yaşı, üzüm çeşidi gibi değişken özellikler dikkate alınarak ekonomik analizi yapılmıştır. Ayrıca yörede bağcılığın gerilemesine neden olan diğer faktörler de belirlenmiş ve çözüm önerileri geliştirilmiştir. Araştırma Şanlıurfa İlinde kapama bağcılık yapılan tarım işletmelerinin tamamını kapsamaktadır. Araştırmada, bağcılıkta değişen masrafların serpene terbiye sisteminde 389.84TL/da, goblede 516,71TL/da, herekte 152.00TL/da ve telli terbiye de 2 242.81TL/da olduğu saptanmıştır. Terbiye sistemleri karşılaştırıldığında brüt karın telli terbiye sisteminde diğer terbiye sistemlerinden daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Serpene terbiye sisteminde 227.758TL/da, goblede 356.305 TL/da, herekte 122.288TL/da ve telli terbiye sisteminde ise 756.190TL/da brüt kar elde edildiği saptanmıştır. 2017 yılında GDHB verilerine göre Şanlıurfa da bağcılık üretim faaliyetine alternatif olan Antepfıstığında değişen masrafların 300.61 TL/da ve brüt karın 1 610.90TL/da olduğu belirtilmiştir. Şanlıurfa'da üreticilerin miras yolu ile edindikleri bağlarda brüt karı yüksek bile olsa telli terbiye sistemleri gibi yeni üretim tekniklerine geçmek istemedikleri, üretim masrafı daha düşük brüt karı daha yüksek olan Antepfıstığı üretimini yapmayı tercih ettikleri belirlenmiştir. Çalışmada Kruskal Wallis-H Testleri kullanılmıştır. Kruskal Wallis-H Testinde anlamlı farklılıkların ortaya çıkması durumunda, farkın kaynağını gösterebilmek için, Post-Hoc test istatistikleri kullanılmıştır. Araştırmada nominal değişkenlerde Ki-kare testi uygulanmıştır. 2x2 tablolarda gözelerdeki beklenen değerlerin yeterli hacme sahip olmaması durumlarında Fisher's Exact Test kullanılmıştır. RxC tablolarda ise Monte Carlo Simülasyonu yardımıyla Pearson Ki-Kare analizi uygulanmıştır. Sonuçların değerlendirilmesinde güven aralığı %95 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The mainland of the vine is Anatolia (including the Caucasus) and includes Asia Minor. Vines, grape yield in terms of the genetic material in terms of creating economic wealth and variety is an important plant in Turkey. The aim of this study is; It is the economic analysis of different finishing systems used in closing vineyards located within the borders of Şanlıurfa province was taken into account by taking into account the variable properties such as irrigation status, soil structure, slope, fertilization, age of vineyard, grape variety. In addition, other factors causing the decline of viticulture in the region have been identified and solution proposals have been developed. The research covers all agricultural enterprises where closing viticulture is done in Sanliurfa province. In the study, it was determined that the costs of changing in viticulture were 389.84TL/da in the Serpene finishing system, 516.71TL/da in the Goble, 152.00TL/da in herek and 2 242.81TL/da in Stringed finishing. İn this research compared to finishing systems, It has been identified that gross margin higher than other finishing systems in stringed finishing system. Gross margin was found to be 227.758TL / da in serpene finishing system, 356.305 TL / da in goble, 122.288TL / da in herek and 756.190TL / da in stringed finishing system. According to the GDHB data in 2017, variable costs and gross margin of pistachio, which is an alternative to viticulture production in Şanlıurfa, are stated as 300.61 TL / da and 1.610.90 TL / da, respectively. It is determined that the producers do not want to pass the new production techniques such as Stringed finishing systems in the vineyards acquired by inheritance even if the gross margin is high and they prefer to produce pistachio which has higher gross margin with lower production cost. Kruskal Wallis-H Tests were used in the study. In case of significant differences in Kruskal Wallis-H Test, Post-Hoc test statistics were used to show the source of the difference. Chi-square test was applied in nominal variables in the study. Fisher's Exact Test was used in 2x2 tables in cases where the expected values in the eyes did not have sufficient volume. In RxC tables, Pearson Chi-Square analysis was performed with the help of Monte Carlo Simulation. The confidence interval was accepted as 95% in evaluating the results.